Islandia promuje się nietypową stroną internetową

Islandia

Islandia uruchomiła nową, dość nietypową stronę internetową. Jej zadaniem jest skłonienie turystów (ale nie tylko ich) do porzucenia nawyku kompulsywnego przewijania postów w mediach społecznościowych i newsów w kanałach informacyjnych. Zamysłem twórców tej witryny jest zastąpienie nawyku doomscrollingu bardziej pozytywnym „radosnym przewijaniem”, czyli joyscrollingiem.

Witryna nazywa się Joyscroll.lookslikeyouneediceland.com i została uruchomiona przez Visit Iceland, czyli islandzką izbę turystyczną. Wcześniej jednak zrobiono wnikliwe badania, których celem było ustalenie, ile czasu ludzie poświęcili w 2020 roku na tzw. doomscrolling, czyli bezrefleksyjne, niemal nawykowe, przeglądanie mediów społecznościowych i innych portali. Wyniki były łatwe do przewidzenia – wielu ludzi przyznało się, że traci kilka godzin dziennie na mało produktywnym przeglądaniu treści w sieci.

Autorzy badania ujęli to w wymowny sposób – przeciętny człowiek przewija każdego dnia 22,7 m negatywnych informacji. Dlatego zdecydowano się stworzyć interaktywną witrynę internetową, która ma przeciwdziałać temu nawykowi.

Odtrutką mają być zamieszczone na tej stronie zapierające dech w piersiach islandzkie krajobrazy i inspirujące dźwięki. Użytkownicy witryny Joyscroll.lookslikeyouneediceland.com mogą napawać się m.in. zbiorem zdjęć wodospadów, gejzerów, klifów, ośnieżonych szczytów. Zdjęcia zamieszczono w taki sposób, że nie widać ich w całości – żeby zobaczyć, jak dany pejzaż wygląda, trzeba fotografię przewijać centymetr po centymetrze. Przewijaniu towarzyszą dźwięki islandzkich zespołów muzycznych.

Skąd taki pomysł i niecodzienna formuła strony? Inspiracją były wspomniane 22,7 metra złych wiadomości. Na stronie znajdziemy więc 22,7 metra kojących widoków dzikiej islandzkiej przyrody.

– Wszędzie, gdzie się nie obejrzysz jest coś pięknego, dlatego nawet jeśli na świecie dzieje się wiele złego, dosięgają nas złe wiadomości i negatywne rzeczy, ważne jest, aby szukać piękna i oglądać je z radością. Patrzenie na piękną scenerię, czytanie pozytywnych historii może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy, zdrowszy i pełen nadziei. Właśnie dlatego warto wybrać joyscrolling i przewijać to, co poprawi nam nastrój – przekonuje psycholog Emma Kenny.

I dodaje, że na stronie znajduje się również zakładka poświęcona technikom oddechowym, pozwalającym się wyciszyć.

– Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas treści będą swego rodzaju ucieczką i wywołają uśmiech. Mamy nadzieję, że niedługo ludzie będą mogli cieszyć się tym w rzeczywistości w realnym życiu, z niecierpliwością czekamy na ten dzień – powiedziała szefowa Visit Iceland Sigrí?ur Dögg Gu?mundsdóttir.

źródło: PAP
foto: Unsplash