Jeff Bezos poleciał w kosmos. Zaczęła się nowa era lotów komercyjnych [WIDEO]

Mark Bezos oraz 82-letnia Mary Wallace "Wally" Funk – jedna z uczestniczek programu Mercury 13 z przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz Oliver Daemen

Fot. https://www.facebook.com/blueorigin/photos/a.589395094946101/912981542587453/?type=3

Firma Blue Origin przeprowadziła pierwszy załogowy, komercyjny lot w kosmos przy użyciu autonomicznego statku New Shepard, na którym znajdowali się wyłącznie cywile, w tym Jeff Bezos. 

Po kilkunastu lotach próbnych firma Blue Origin przeprowadziła załogowy lot w kosmos z wykorzystaniem rakiety ponownego użytku New Shepard, na której szczycie zamontowano kapsułę z czwórką osób na pokładzie. Wśród nich znalazł się sam Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, założyciel Blue Origin i firmy Amazon.

Misja rozpoczęła się po godz. 15.00 i po dotarciu na wysokość ok. 100 km kapsuła wróciła bezpiecznie na Ziemię. Relację z wydarzenia można zobaczyć tutaj:

Oprócz Bezosa na pokładzie kapsuły znalazł się także jego brat, Mark Bezos, 82-letnia Mary Wallace „Wally” Funk – jedna z uczestniczek programu Mercury 13 z przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz Oliver Daemen – holenderski nastolatek, któremu bilet opłacił ojciec.

Tydzień temu komercyjny pierwszy komercyjny lot w kosmos odbył inny miliarder – Richard Branson>> Natomiast lot Bezosa jest pierwszym załogowy, komercyjnym lotem w kosmos z wykorzystaniem autonomicznego statku, którym w stu procentach zarządzał komputer pokładowy, bez udziału człowieka, tylko z cywilami na pokładzie.

Lot New Sheparda pokazał zatem, iż Blue Origin stanowi platformę dla rozwoju kosmicznej turystyki. Kolejny taki lot ma się odbyć już jesienią.

Konferencja prasowa ekipy New Sheparda:


ASEAN Tourism Forum