Koncert 3D grupy Kraftwerk w Dolinie Charlotty

Kraftwerk

Grupa Kraftwerk. Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kraftwerk_In_Chicago-01.jpg

Kolejnym zespołem, który zaprezentuje się na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty będzie niemiecka grupa Kraftwerk.

Występ zespołu Karwtewrk odbędzie się już 6 sierpnia, czyli w najbliższą sobotę.

Po niezwykle udanych trasach koncertowych 3D na całym świecie, pionierzy Electro, Kraftwerk, wyruszyli w kolejną trasę koncertową. Łącząc muzykę i sztukę performance, koncerty Kraftwerk 3-D są prawdziwym „Gesamtkunstwerk – totalnym dziełem sztuki”.

Projekt multimedialny Kraftwerk został zapoczątkowany w 1970 roku przez Ralfa Hüttera i Floriana Schneidera. Założyli swoje elektroniczne studio Kling Klang Studio w Düsseldorfie w Niemczech, gdzie wymyślili i wyprodukowali wszystkie albumy Kraftwerk.

W połowie lat 70. Kraftwerk zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swoim rewolucyjnym elektronicznym „pejzażom dźwiękowym” oraz muzycznym eksperymentom z robotyką i innymi technicznymi innowacjami. Dzięki swoim wizjom przyszłości Kraftwerk stworzył ścieżkę dźwiękową do cyfrowej ery XXI wieku.

Ich kompozycje, wykorzystujące innowacyjne techniki, syntetyczne głosy i skomputeryzowane rytmy, wywarły duży międzynarodowy wpływ na całą gamę gatunków muzycznych: od elektro po hip hop, od techno po synthpop. W swoich występach na żywo Kraftwerk – Ralf Hütter, Henning Schmitz, Fritz Hilpert, Falk Grieffenhagen – ilustrują swoją wiarę we wkład zarówno człowieka, jak i maszyny.

Począwszy od retrospektywy ich Katalogu w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 2012 roku, w ostatnich latach Kraftwerk zatoczył pełny krąg do swoich początków na scenie artystycznej Düsseldorfu późnych lat sześćdziesiątych.

Po serii koncertów 3D w MoMA nastąpiły dalsze prezentacje w Tate Modern Turbine Hall (Londyn), Akasaka Blitz (Tokio) Opera House (Sydney), Walt Disney Concert Hall (Los Angeles), Fondation Louis Vuitton (Paryż), Neue Galeria Narodowa (Berlin) i Muzeum Guggenheima (Bilbao).

W 2014 roku Ralf Hütter i jego były partner zostali uhonorowani nagrodą Grammy Lifetime Achievement Award. A w październiku 2021 Kraftwerk został wprowadzony do Rock & Roll Hall Of Fame.

Autor: Jerzy Niemociński / Mat. Pras.