Koronawirus może zdruzgotać branżę turystyczną na całym świecie

Koronawirus

Rozwój kryzysu związanego z koronawirusem może mieć długotrwały wpływ na branżę turystyczną. Według Airport Technology zgodnie z zaleceniami rządów zawieszono już około 25 000 połączeń lotniczych obsługiwanych przez linie na całym świecie. Jeżeli sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, może poważnie nadszarpnąć budżet nawet największych przewoźników.

Manko w Makau

Sytuacja podobnie wygląda w branży hotelarskiej. Hotele w Hongkongu, Makau i na Tajwanie nie wymagają już od klientów opłat za anluowanie rezerwacji, a liczba gości znacznie się uszczupliła. Odwoływane są także rejsy statkami.

Według raportu Airport Technology, na razie epidemia to prawdziwy cios dla lokalnych gospodarek: nawet w Makau zamknięto kasyna, które w ostatnim roku wygenerowały przychód pięciokrotnie wyższy niż Las Vegas. Problem może okazać się jeszcze poważniejszy, jeżeli turyści stracą zaufanie do regionu.

Afryka skorzysta?

Choć kryzys mocno uderza w sektor turystyczny Dalekiego Wschodu, to jednak może być szansą na rozwój turystyki w krajach afrykańskich i południowoamerykańskich. Zarówno linie lotnicze jak i hotele prawdopodobnie zaczną szukać lokalizacji alternatywnych do Azji Wschodniej.

Rynek północnoamerykański i europejski są niezwykle istotne dla gospodarki Dalekiego Wschodu. Chiny to piąty co do wielkości rynek turystyczny na świecie. W ubiegłym roku przyjął 62,6 miliona odwiedzających. Mniejsza liczba turystów z krajów zachodnich prawdopodobnie mocno odbiłaby się na kondycji tego sektora.

Przedstawiciele United Airlines przyznają, że zdecydowanie mniejsze zainteresowanie lotami do Chin spowodowane jest epidemią. Jeśli obawy turystów będą dotyczyć także innych krajów Azji, to przemysł turystyczny w regionie mocno ucierpi.

Dane pokazują, że Chiny w 2019 r. stały się największym rynkiem źródłowym, bowiem w podróże wybrało się aż 159 mln chińskich turystów. Ponadto podróżujący Chińczycy zajmują drugie miejsce w rankingu konsumentów. W ubiegłym roku wydali w sumie 275 mld dolarów amerykańskich.

KZ
foto: Mark Schiefelbein / AP Photo