Kotlina Warszawska dla aktywnych

Kotlina Warszawska

Dobra wiadomość dla wielbicieli wycieczek rowerowych. Już wkrótce w powiecie płockim przybędzie aż 100 km nowych szlaków rowerowych. Połączą one Płock z Wyszogrodem po obu stronach Wisły, a tym samym wypełnią białą plamę na turystycznej mapie rowerowej Mazowsza.

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Juwenta Mazowsze” projekt „Rowerem przez Kotlinę Warszawską”, otrzymał z budżetu województwa 56 tys. zł wsparcia. Umowę na jego dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele stowarzyszenia – prezes Michał Bury i sekretarz Marcin Groszewski.

Jest coraz lepiej

Turystyka rowerowa to jedna z popularniejszych form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego coraz chętniej samorządy lokalne i organizacje pozarządowe podejmują działania, mające poprawić infrastrukturę. W takie założenie świetnie wpisuje się projekt „Rowerem przez Kotlinę Warszawską”. Przy jego realizacji współpracować będą pomysłodawca – Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Juwenta Mazowsze”, miejscowy oddział PTTK oraz Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Wsparcie finansowe przedsięwzięcia zapewniło także Starostwo Powiatowe w Płocku.

Niezwykła wycieczka

Trasa przebiegać będzie po obu stronach Wisły przez malownicze tereny rolnicze, leśne czy wyżynne. Rowerzyści natkną się na ślady po osadnictwie olenderskim, często już zapomniane dworki szlacheckie z terenami parkowymi czy pomniki przyrody. Na szlakach pojawią się tablice informacyjne dotyczące zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. W ramach projektu wydane zostaną także opracowania zawierające mapki turystyczne.

oprac. Katarzyna Kopeć
foto: M. Lica-Kaczan