Kryzys w PAŻP. Będą opóźnienia lotów

Mężczyzna z makietą samolotu

Fot. Pexels

Kolejne rozmowy prowadzone 11 kwietnia między stroną społeczną a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie przyniosły rozwiązania problemów kadrowych. 

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaleca podróżnym przygotować się w najbliższych dniach na opóźnienia w kursowaniu samolotów. Jak informuje ULC w komunikacie, w „najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów”. Urząd zaleca pasażerom, by byli przygotowani na taką ewentualność i na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu. „Funkcjonuje infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom” – przypomniano w oświadczeniu.

Konflikt w PAŻP

Powodem opóźnień są problemy związane z obsadą wieży kontroli ruchu lotniczego, które są efektem trwającego od kilku miesięcy konfliktu w PAŻP. Władze agencji zapewniają, że powodem konfliktu są wynagrodzenia. Pod koniec stycznia PAŻP podała w komunikacie, że wprowadza nowy regulamin wynagradzania, zgodnie z którym kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić nawet do 45 tysięcy z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego.

„Na nowe zasady nie zgadza się grupa kontrolerów z Warszawy, których zarobki według nowych zasad mają dobijać właśnie do tej górnej granic. Reprezentowana przez jeden ze związków zawodowych grupa żąda przywrócenia stawek wynagrodzeń sprzed kryzysu, czyli z czasów, gdy pensje kontrolerów były najwyższe w historii” – podawała Agencja w komunikacie. Miały one wynosić nawet blisko 100 tys. zł miesięcznie.

Agencja wymieniała przykłady „działań o charakterze sabotażowym” niektórych kontrolerów: Zgłaszane niedyspozycje, zwolnienia lekarskie lub niepodejmowanie kontaktu z pracodawcą w sytuacji potrzeby wezwania na dyżur.” – podawano w komunikacie. Jednocześnie pod koniec stycznia Agencja uruchomiła nowy nabór na stanowiska kontrolerów ruchu lotniczego.

Związki Zawodowe

Inaczej sytuację przedstawia strona związkowa. Według Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pracowników Służb Ruchu Lotniczego głównym powodem sporu wewnątrz firmy jest zła organizacja pracy i błędy zarządcze. Więcej na ten temat w linku poniżej.

Związki zawodowe protestują przeciw działaniom p.o. prezesa PAŻP

Negocjacje pomiędzy PAŻP a stroną społeczną cały czas trwają. Ostatnie miały miejsce w poniedziałek 11 kwietnia, nie przyniosły jednak porozumienia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ministerstwa oraz Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.