Liverpool wykreślony z listy UNESCO. Powodem nowe inwestycje

Liverpool, Wielka Brytania

Fot. Unsplash

Liverpool nie znajduje się już na liście światowego dziedzictwa UNESCO z powodu inwestycji na nadbrzeżu i w dokach, które doprowadziły do utraty wyjątkowego charakteru tego miejsca.

Nadbrzeżna część miasta została wykreślona z listy UNESCO, a powodem są inwestycje z zakresu nieruchomości właśnie na tym obszarze. Chodzi o inwestycję „Liverpool Waters”, która zakłada budowę wieżowców mieszkalnych, portu promowego i stadionu Evertonu.  Zdaniem ekspertów UNESCO, nowe budowle zaburzają autentyczność miejsca i spójność jego charakteru.

Burmistrz Liverpoolu, Joanne Andreson, w rozmowie z BBC powiedziała, że nie zgadza się z decyzją komitetu UNESCO i zaznaczyła, że liverpoolskie zabytki wpisane na światową listę dziedzictwa nigdy nie były w lepszym stanie. Podkreśliła, że miasto inwestuje miliony funtów, by uchronić je przed zniszczeniem.

Liverpool – miasto floty handlowej

„Liverpool – miasto floty handlowej” został wpisany na listę w 2004 roku, a osiem lat później trafił na listę zagrożonych zabytków. Centrum historyczne miasta i doki zostały uznane za światowe dziedzictwo, jako pamięć po jednym z głównych centrów handlowych w XVIII i XIX wieku.

Wcześniej komitet UNESCO wykreślił z listy tylko dwa obiekty: Dolinę Łaby w Dreźnie i o Arabskie Sanktuarium Oryksa w Omanie. W obydwu przypadkach chodziło również o ingerencję w zabytkowy krajobraz.