Lokalne przysmaki na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Zupa

Chiny zaktualizowały krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Do spisu dołączyło 185 nowych praktyk i form wyrazu kulturowego, poszerzając istniejącą listę do 1557 pozycji. Wśród nowych elementów znalazły się znane w całych Chinach, a także na świecie, lokalne przysmaki.

Zupa duriana

Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego trafił między innymi Luosifen. Jest to klarowna zupa z makaronem, specjalność miasta Liuzhou, leżącego w prowincji Guangxi. Danie składa się z makaronu ryżowego, gotowanego i podawanego w zupie. Bulion powstaje z duszonych przez kilka godzin ślimaków rzecznych i kości wieprzowych. Całość gotuje się z czarnym kardamonem, nasionami kopru włoskiego, suszoną skórką mandarynki, korą kasji, goździkami, białym pieprzem, liściem laurowym, korzeniem lukrecji, imbirem piaskowym i anyżem gwiaździstym.

Zupa zwykle nie zawiera mięsa ślimaka, a zamiast tego jest podawana z marynowanymi pędami bambusa, marynowaną zieloną fasolką, fug zhu, świeżymi zielonymi warzywami, orzeszkami ziemnymi i olejem chili. Dzięki swojemu niezwykle silnemu aromatowi nazywana jest czasem zupą duriana, ponieważ siła jej zapachu jest porównywana do tego „zakazanego owocu”.

Płaskie mięso i makaron z masłem orzechowym

Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin znalazły się również metody przyrządzania przysmaków shaxiańskich, z prowincji Fujian we wschodnich Chinach.

Jednym z najpopularniejszych dań tej kuchni jest Bianrou.

Bianrou, którego dosłownym tłumaczeniem jest płaskie mięso, to w rzeczywistości odmiana pierożków wonton, jednak ma o wiele cieńsze ciasto, a nadzienie mięsne wykonane jest ze zmielonej na gładką pastę wieprzowiny. Bianrou nie są gotowane w wodzie, a w aromatycznym bulionie, który jest także dodawany do wnętrza pierożków, zapewniając smakoszom niezrównane wrażenia kulinarne.

 

Czytaj więcej na Silk Road Poland