Lotnisko na Malediwach z nowym terminalem do 2022 r.

Malediwy

Nowy terminal dla hydroplanów oraz drugi pas startowy na międzynarodowym lotnisku Velana na Malediwach ma zostać otwarty w przyszłym roku.

Hassan Areef, dyrektor generalny państwowej firmy Maldives Airports Company, powiedział, że chociaż mogą wystąpić opóźnienia, postępują prace nad tymi dwoma głównymi projektami na głównym międzynarodowym lotnisku w kraju.

Malediwy, z flotą ponad 55 samolotów, mają jedną z największych baz hydroplanów na świecie, ponieważ do ponad 200 kurortów na archipelagu można dostać się tylko drogą morską lub powietrzną. „Mamy nadzieję, że w przyszłym roku otworzymy nowy terminal hydroplanów, a następnie nowy pas startowy” – powiedział Areef.

Branża turystyczna wyraziła zaniepokojenie opóźnieniami na lotnisku z powodu nadmiernej przepustowości i długiego czasu oczekiwania na przylatujące samoloty.

Rozwój turystyki

Według Ahmeda Karama, właściciela pensjonatu i byłego prezesa Stowarzyszenia Pensjonatów Malediwów, opóźnienie w otwarciu drugiego pasa startowego na lotnisku ma wpływ na rozwój turystyki. „Przepustowość lotniska wzrosła z biegiem lat i przylatuje więcej linii lotniczych. Z powodu ruchu samoloty muszą okrążać lotnisko przez 20-30 minut przed lądowaniem” – powiedział.

Jednak Areef powiedział, że podczas gdy ruch sezonowy wzrósł – a Malediwy spodziewają się intensywnego zimowego sezonu – te opóźnienia nie są niczym nowym i są widoczne na większości międzynarodowych lotnisk, w tym na Heathrow w Wielkiej Brytanii. „Kiedyś, kiedy podróżowałem do Turcji, musieliśmy kilka razy okrążyć lotnisko w Stambule. To częste zjawisko na wielu lotniskach” – powiedział Areef.

Zwrócił również uwagę, że opóźnienia na lotniskach wynikają z przybycia europejskich przewoźników w tym samym czasie, a nie z przydzielonych slotów przylotów. „Niektórzy z nich przyjeżdżają wcześniej niż zaplanowano, co powoduje pewne opóźnienia” – powiedział.

Abdulla Ghiyas, były prezes Malediwskiego Stowarzyszenia Biur Podróży i Organizatorów Wycieczek, powiedział, że nastąpił wzrost regularnych lotów obsługiwanych przez linie lotnicze takie jak Emirates, Flydubai, Qatar Airways, Etihad i British Airways. „Operuje też kilka lotów czarterowych” – dodał.

Lotnisko obsługuje około 35 międzynarodowych linii lotniczych, które łączą Malediwy z ponad 40 miejscami docelowymi. Liczba pasażerów rośnie – lotnisko obsługuje obecnie trzy miliony osób rocznie. Budowany nowy terminal, który ma być gotowy do 2023 r., obsłuży 7,5 mln pasażerów.


ASEAN Tourism Forum