• Home »
  • Transport »
  • Łukaszenka chce lotów na Krym. Warunek: uznanie aneksji półwyspu przez Rosję

Łukaszenka chce lotów na Krym. Warunek: uznanie aneksji półwyspu przez Rosję

Flaga Białorusi

Fot. Unsplash

Białoruś i Rosja zbadają możliwość uruchomienia lotów z Białorusi na Krym – poinformował Alaksandr Łukaszenka. Jednak aby było to możliwe, konieczne będzie prawdopodobnie uznanie przez Mińsk aneksji Krymu przez Moskwę.

Według białoruskiego przywódcy, „Ukraina zamknęła dla nas niebo” i w konsekwencji obywatele Białorusi mają utrudniony dostęp do sanatorium w Mischorze.

– Powiedziałem Putinowi: „Pomyśl, jak możemy dotrzeć na Krym. No nie przez Polskę przecież. Tamtędy też nie puszczają – zauważył. Łukaszenka zaznaczył, że Białoruś i Rosja już zajmują się sprawą i badają możliwości otwarcia połączeń lotniczych na Krym.

Mińsk uzna aneksję Krymu przez Rosję?

Jednak, jak przypomniał portal Nasza Niwa, dyrektor białoruskich linii lotniczych Belavia Ihar Czarhiniec powiedział niedawno, że jednym z warunków uruchomienia połączeń z Krymem jest „polityczne uznanie Krymu jako części Rosji”.

Dotąd, mimo bliskich więzi z Rosją, Mińsk tego nie zrobił. W efekcie od 2014 r. Białorusini mieli możliwość podróżowania na Krym drogą lądową – przez terytorium Ukrainy lub ewentualnie korzystali połączeń lotniczych przez Rosję.

Ukraina, podobnie jak państwa UE, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów po wymuszeniu lądowania w Mińsku samolotu Ryanair lecącego z Wilna do Aten, na pokładzie którego znajdował się opozycjonista Raman Pratasiewicz. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>> i tutaj>>

 


ASEAN Tourism Forum