• Home »
  • Aktualności »
  • Nowy wariant koronawirusa. Wielka Brytania zamyka granice dla sześciu państw z Afryki

Nowy wariant koronawirusa. Wielka Brytania zamyka granice dla sześciu państw z Afryki

Londyn

Fot. Unsplash

Z powodu nowego, zidentyfikowanego w Afryce Południowej wariantu koronawirusa Wielka Brytania zamyka granice dla podróżnych z sześciu państw tego kontynentu.

Minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że od 26 listopada sześć państw – RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesoto i Eswatini – znajdą się z powrotem na czerwonej liście podróżnej. Wstrzymane zostaną wszystkie loty z tych krajów, wjechać do Wielkiej Brytanii z nich będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale po przyjeździe będą musieli odbyć płatną kwarantannę w hotelu.

Powodem wprowadzenia tych obostrzeń jest nowy wariant koronawirusa B.1.1.529, który wykryto dotychczas tylko 59 przypadków, głównie w RPA, Botswanie i Hongkongu. Naukowcy uważają, że jest to najgroźniejsza z dotychczas mutacji i może być odporna na szczepionki.

W Wielkiej Brytanii nie wykryto jeszcze żadnego przypadku tego wariantu i – jak podkreślił minister zdrowia – są to działania zapobiegawcze.  Rząd zalecił również wszystkim osobom, które w ciągu ostatnich 10 dni wróciły z jednego z tych sześciu krajów, by profilaktycznie zrobiły test na obecność koronawirusa.


ASEAN Tourism Forum