Od 1 maja zaszczepieni turyści mogą wjechać do Bułgarii

Panorama Płowdiwu w Bułgarii

Fot. Unsplash

Od 1 maja zagraniczni turyści mogą wjechać do Bułgarii, jeśli mają certyfikat o dwukrotnym zaszczepieniu przeciwko COVID-19, negatywny test PCR lub zaświadczenie, że w ciągu pół roku przeszli zakażenie koronawirusem.

Takie informacje przekazał branży turystycznej ustępujący premier Bojko Borisow, który jeszcze przed sezonem spotkał się z przedstawicielami tego sektora.

Minister zdrowia Kostadin Angełow doprecyzował, że uznawane będą wszystkie rodzaje szczepionek, zaaprobowane przez Światową Organizację Zdrowia, w tym chińskie i rosyjskie. Od 1 maja ma także zacząć się szczepienie pracujących w turystyce.

Turyści z Rosji najważniejsi

Ze swojej strony przedstawiciele branży turystycznej podkreślili, że dla nich wyjątkowo ważni są turyści z Rosji. Tym bardziej, iż dla Rosjan zamknięty jest rynek turecki, a sektor obawia się, że – podobnie jak w 2020 roku – co najmniej 70 proc. hoteli na wybrzeżu czarnomorskim pozostanie zamkniętych po anulowaniu większości rezerwacji brytyjskich i niemieckich.

Czytaj także: Turcja spodziewa się ponad 6 milionów rosyjskich turystów w 2021 roku. Czy COVID-19 pokrzyżuje te plany?>>

Rolę turystów rosyjskich dostrzegło już wcześniej bułgarskie MSZ, które stworzyło system szybkiego wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji. Wnioski o wizę pojedynczych obywateli i turystów ze zorganizowanych wycieczek są otrzymywane drogą elektroniczną, a można je składać w 59 rosyjskich miastach.