Omikron rozprzestrzenia się w Europie. Nowe ograniczenia na granicach

COVID-19

Fot. Unsplash

Kolejne europejskie rządy wprowadzają  ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się Omikronu, uznanego przez ekspertów za wyjątkowo groźny nowegowariantu COVID-19. 

Pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem była Belgia. Kolejne przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii.

W związku z tą sytuacją rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. Przy wjeździe do kraju obowiązkowe będzie wykonanie testu PCR i będzie obowiązywał nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku. Osoby kontaktujące się z zakażonymi również będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Wprowadzony zostanie również ponownie nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego.

Także Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Ppodróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na Covid-19 i poddać się kwarantannie przez dziesięć dni.

We Francji każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia nowym wariantem koronawirusa, będzie musiała poddać się kwarantannie, nawet jeśli jest zaszczepiona przeciw COVID-19.

Już wcześniej wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów Afryki południowej – tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.