Ostatni weekend z 13.Sputnikiem!

Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

13. odsłona Sputnika małymi krokami zbliża się do końca. Przed nami ostatni festiwalowy weekend na warszawskich ekranach, ostatnia szansa na spotkanie z najlepszym kinem rosyjskim i rozmowę ze znakomitymi twórcami. „Ołówek”, „Nafta”, „Komik”, „Ponad niebem”, „Fateicz i morze” oraz „Północny wiatr bywa ciepłym” – to tytuły, które szczególnie polecamy na nadchodzący weekend w stolicy. Tradycyjnie nie zapomnimy także o naszych najmłodszych widzach, których zapraszamy w sobotę i niedzielę do Luny na bajkowo-filmowe poranki 13. Małego Sputnika.

29 listopada – w Lunie odbędą się dwa spotkania z twórcami: o 18:00 konkursowy „Ołówek” Natalii Nazarowej oraz rozmowa z reżyserką i producentem Denisem Kowalewskim, zaś o 20:30 kalejdoskopowy „Komik” Michaiła Idowa, a po nim rozmowa z odtwórcą tytułowej roli, gwiazdą rosyjskiego ekranu – Aleksiejem Agranowiczem.

Na piątkowy wieczór w Lunie mamy też propozycję dla fanów kina w wydaniu mniej poważnym! Znana wszystkim fabuła „Hobbita” Tolkiena o godz. 19:00 nabierze zupełnie innego kolorytu dzięki nietuzinkowym efektom specjalnym i finezyjnej charakteryzacji w filmie z sekcji „4K” – „Bajkowa podróż Pana Bilbo Bagginsa, Hobbita, przez dziką krainę, czarny las, za mgliste góry. Tam i z powrotem” w reżyserii Władimira Łatyszewa. Ścieżkę dźwiękową do filmu na żywo przeczyta sam Tomasz Knapik!

Również w piątek w Iluzjonie po dokumencie „Fateicz i morze” (godz. 18:00) z widzami porozmawiają polscy twórcy, współtworzący film – producentka Dorota Roszkowska i operator Krystian Matysek.

W sobotę – 30 listopada – o 18:15 zapraszamy do Luny na pokaz tytułu konkursowego „Nafta” Jusupa Razykowa, po którym o inspiracjach i pracy na planie opowiedzą reżyser oraz odtwórczyni głównej roli Jelena Susanina. Następnie o godz. 20:30 zaprezentujemy film z Kalejdoskopu Nowego Kina – „Ponad niebem” w reżyserii Oksany Karas. Po projekcji z widzami porozmawia aktor, Aleksiej Agranowicz.

W Iluzjonie w sobotę czeka nas kolejna propozycja z Konkursu Filmów Dokumentalnych. O 18:00 po pokazie obrazu „Północny wiatr bywa ciepłym” Aleksieja Gołowkowa zapraszamy na dyskusję z reżyserem.

W Elektroniku natomiast czekają nas projekcje najmocniejszych tytułów konkursowych – „Byka” Borisa Akopowa (29 XI, godz. 21:00), „Rosyjskiego biesa” Grigorija Konstantinopolskiego (30 XI, godz. 18:00) oraz „Van Goghów” Siergieja Liwniewa (30 XI, godz. 20:00).

W niedzielę – 1 grudnia – z publicznością ponownie spotka się reżyser Jusup Razykow. Tym razem przedstawi on w Lunie swój drugi film w tegorocznym programie Sputnika – „Taniec z szablami” (godz. 17:00).

Ceremonia zamknięcia festiwalu odbędzie się w niedzielę o godz. 19:00, wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na ogłoszenie werdyktu Jury do kina Luna. Zgromadzona publiczność będzie miała okazję obejrzeć komedię „Rozwiedźmy się!” w reżyserii Anny Parmas.

Zobacz wywiady telewizji festiwalowej