Pakistan chce wznowić loty do Europy

Samolot

Fot. Pexels

Minister lotnictwa Pakistanu ogłosił, że flagowy przewoźnik tego kraju planuje wznowienie lotów do Europy w lutym lub marcu tego roku.

Pakistan International Airlines (PIA) odwołały europejskie loty w 2020 roku.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zawiesiła wszystkie loty obsługiwane przez pakistańskich przewoźników po katastrofie samolotu PIA Airbus A320 w południowym mieście Karaczi, w której zginęło 97 pasażerów. Wszczęto wtedy dochodzenie w sprawie nieuczciwych praktyk licencyjnych w pakistańskim przemyśle lotnictwa cywilnego.

Minister lotnictwa Ghulam Sarwar Khan powiedział, że w wyniku dochodzenia 50 pakistańskich pilotów zostało cofniętych licencji, a pięciu wysokich urzędników Pakistańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego zostało zwolnionych i oskarżonych o oszustwo. Zaznaczył, że co najmniej ośmiu pilotów z Pakistan International Airlines zostało zwolnionych w związku z dochodzeniem.

W Pakistanie miało miejsce pięć poważnych katastrof samolotów komercyjnych lub czarterowych od 2010 r., w których zginęło co najmniej 445 osób. Oficjalne raporty pokazują, że w tym samym okresie doszło do wielu wypadków lotniczych bez ofiar śmiertelnych, w tym do wyłączenia silnika w trakcie lotu, awarii podwozia, przekroczenia pasa startowego i co najmniej jednej kolizji naziemnej.

Pakistan wraca do lotniczej gry?

Według ministra Khana, Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) po audycie bezpieczeństwa, przeprowadzonym pod koniec ubiegłego roku, zatwierdziła operacje w lotnictwie pakistańskim.

Khan powiedział, że Pakistan zmienia proces certyfikacji pilotów, podpisując umowę z brytyjskimi władzami lotnictwa cywilnego.

Pakistan International Airlines złożyły w tym roku wniosek o wznowienie usług lotniczych w Europie. „Mamy nadzieję, że w lutym lub marcu operacje lotnicze PIA w Europie rozpoczną się ponownie” – powiedział minister Khan.


ASEAN Tourism Forum