• Home »
  • Aktualności »
  • Pakistan: czy zostanie wprowadzony obowiązek przymusowego małżeństwa po 18. roku życia?

Pakistan: czy zostanie wprowadzony obowiązek przymusowego małżeństwa po 18. roku życia?

Flaga Pakistanu na maszcie

Fot. Unsplash

Pakistan chce wprowadzić kontrowersyjną ustawę, która nałoży na osoby w wieku 18 lat obowiązek zawarcia małżeństwa. 

Ustawa o przymusowych małżeństwach Sindh z 2021 r. jest oparta o prawo szariatu i stanowi, że rodzice osoby dorosłej, która nie zawarła związku małżeńskiego po ukończeniu 18 lat, będą musieli uzasadnić ten fakt oficjalnie przed zastępcą komisarza swojego okręgu. Mogą również zostać obciążeni grzywną w wysokości 500 rupii (3,22 USD) za każde z niezamężnych dzieci.

Syed Abdul Rasheed, członek Zgromadzenia Sindh, który przedstawił ustawę powiedział, że przyniesie ona społeczeństwu dobrobyt i będzie przeciwdziałać gwałtom na dzieciach, niemoralnym działaniom i przestępczości.

Biskup Samson Shukardin z diecezji Hyderabad, która obejmuje większą część prowincji Sindh, odrzucił ustawę. „Rodzice nie powinni być zmuszani do rezygnacji z marzeń o lepszej przyszłości dla swoich dzieci. Zwiększy to finansowe kłopoty rodziców. Wzrosną problemy życia rodzinnego i ubóstwo.” – powiedział UCA News.

Małżeństwo nie jest rozwiązaniem

Zgadza się z tą opinią Seema Maheshwari, działaczka na rzecz praw człowieka z Karaczi. „Małżeństwo nie jest jedynym rozwiązaniem. Ta teoria ignoruje wiek dzieci gwałcicieli. Zniszczy kariery młodych ludzi, zanim je rozpoczęli” – powiedziała.

Według corocznego raportu Pakistańskiej Komisji Praw Człowieka, w zeszłym roku w prasie pojawiły się informacje o co najmniej sześciu przypadkach przymusowej konwersji dziewcząt hinduskich. „Sprawy uprowadzeń zostały zgłoszone do sądów, a w przypadku dziewcząt uznano, że zawarły związek małżeński zgodnie z prawem szariatu” – czytamy.

Pakistan ma szóstą co do wielkości liczbę na świecie kobiet zamężnych lub pozostających w związku przed 18. rokiem życia.


ASEAN Tourism Forum