TTG Polska Dziennik Turystyczny

Palestyna porośnięta biblijnymi symbolami

Palestyna porośnięta biblijnymi symbolami

Po Palestynie można wędrować, mając za przewodnika Biblię. Znajduje się tutaj niezliczona ilość przyrodniczych symboli biblijnych. Niektóre z nich pamiętają czasy Jezusa Chrystusa.

Drzewo oliwki
Jedną z najczęściej spotykanych w Biblii i uprawianych dzisiaj w Izraelu i innych krajach śródziemnomorskich roślin jest drzewo oliwki . Roślina ta wymaga ciepłego i łagodnego klimatu. Wiecznozielone drzewo oliwki osiąga wysokość od 4 do 10 metrów. Posiada skórzaste, srebrzysto – zielone liście i zielone, owalne, podobne do śliwki owoce, które dojrzewając stają się granatowo – czarne. Są one niezwykle bogate w związki mineralne i witaminy. Zawierają fosfor, potas i żelazo oraz witaminy z grupy B, a także prowitaminę A, witaminę C i E. Są to owoce bardzo kaloryczne, a więc pożywne. Drzewa oliwne dożywają nawet 1000 lat. W Jerozolimie na Górze Oliwnej rośnie najsłynniejszy ogród Getsemani, z drzewami oliwnymi sięgającymi tysiąca i więcej lat. Jezus lubił tam przebywać z uczniami. W wieczór po Ostatniej Wieczerzy Jezus modlił się tam i tam Judasz wydał Nauczyciela żołnierzom. Tradycja mówi, że w ogrodzie oliwnym niektóre drzewa pamiętają czasy Jezusa, młoda oliwka ma zdolność wyrastania ze starego systemu korzeniowego. Być może najstarsze drzewa w ogrodzie oliwnym wyrosły na spróchniałych pniach tych, które oglądały modlitwę Jezusa przed aresztowaniem i męką. Symbolika drzewa oliwkowego. Starożytni Grecy ozdabiali głowy zwycięzców olimpijskich wieńcami z gałązek oliwnych, a zmarłym wkładali do grobów liście z drzewa oliwki jako znak pojednania z bóstwami z zaświatów. W Biblii drzewo oliwki wspominane jest 63 razy.

Palma Daktylowa
Smukłe, osiągające wysokość do 35 m drzewo jest rośliną pustyń i oaz. Tam, gdzie rośnie palma daktylowa jest woda i życie. Swym systemem korzeniowym palma sięga głęboko pod ziemię, skąd czerpie wodę. Palma daktylowa pochodzi z arabskich krajów Europy i Azji. Jest pierwszą rośliną, którą przed 5-8 tysięcy lat p. n.e. człowiek zaczął uprawiać. Uzyskiwał z palmy wiele surowców. Dzisiaj palma daktylowa uprawiana jest na wielkich plantacjach w krajach Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Owoce zwane czasem jagodami zawierają 70 – 75% cukru, 2% białek, 1% tłuszczu, witaminy z grupy B, E C, a także wapń, żelazo i fosfor. Dojrzewają zebrane w wielkie grona, początkowo zielone, jesienią stają się różowe, brązowieją i wysychają na drzewie. Daktyl bardzo energetyczny i pełnowartościowy owoc palmy, stanowi prawie jedyne pożywienie biednej ludności. W Biblii palma daktylowa wymieniana jest 37 razy. Symbolika palmy daktylowej. Liście palmy stanowią ważne miejsce w obrzędach żydowskiego święta Sukkot zwanego też Świętem Namiotów. Są używane do budowania szałasów, jako świąteczna ozdoba domów. Na monetach rzymskich palma była symbolem Judei.

Winna latorośl
Winorośl właściwa, winny krzew albo winna latorośl jest rośliną, która towarzyszyła ludziom od praczasów. Uprawy winorośli prowadzono już 5-7 tys. lat p. n. e. w Syrii, Azji Mniejszej i w Egipcie. Pestki winorośli sprzed około 3000 lat znaleziono na terenie Italii i Szwajcarii. Prawdopodobnie mieszkańcy tych terenów znali winorośl tylko jako owoc jadalny. Nie wytwarzali jeszcze wina. Produkcja wina wymagała większych umiejętności i wyższej kultury. Znały ją natomiast starsze cywilizacje: egipska, mezopotamska, hebrajska. Starożytne malowidła egipskie z IV w. p.n.e. przedstawiają uprawę winnego krzewu, winobranie, tłoczenie moszczu i wyrób wina. W starożytnej Grecji i Rzymie uprawa winorośli jak i produkcja wina była bardzo rozpowszechniona. Do środkowej Europy oraz wybrzeży Morza Śródziemnego winna latorośl trafiła dzięki Fenicjanom. Nad Ren i tereny dzisiejszych Niemiec przybyła wraz z legionistami rzymskimi. Symbolika winorośli. Winny krzew oraz winne grono były na Wschodzie symbolem dobrobytu i bogactwa. W alfabecie sumeryjskim liść winnego krzewu oznaczał „życie”.

Drzewo figowe
Drzewo figowe należy do roślin z rodziny morwowatych. Jest jedną z najstarszych roślin na ziemi, znaną już w okresie kredowym i dlatego trudno jest ustalić miejsce jej pochodzenia. Może pochodzić z Azji środkowo-zachodniej albo z Azji Mniejszej. W Palestynie drzewo figowe uprawiano ponad 3 tysiące lat p n e. Było cenione ze względu na cień, który dawało. Nie wymaga żyznej gleby, może rosnąć na podłożu kamienistym. Bardziej wymagające jest jeśli chodzi o temperatury. Lubi ciepły klimat i wilgotne powietrze. Figa rodzi bardzo smaczne, słodkie owoce. Suszone figi posiadają ogromne wartości odżywcze. Zawierają od 50-75% cukru, witaminy z grupy B i C oraz cenne związki mineralne: żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor. Są poza tym silnym antyoksydantem.
Symbolika drzewa figowego. Jest symbolem dostatku, spokoju i bezpieczeństwa. Marzeniem każdego Izraelity było siadywanie w cieniu własnej figi, rozmyślanie i medytowanie nad Słowem Bożym.

Granatowiec właściwy
Jest to drzewo lub ciernisty krzew osiągający do 10 m wysokości. Roślina ta znana jest od kilku tysięcy lat, należy do jednej z najstarszych, uprawianych przez ludzi. Nie wymaga żyznej gleby, można spotkać drzewka granatowca rosnące w rozpadlinach skalnych. Potrzebuje suchego i gorącego klimatu. Liście ma skórzaste, błyszczące podobne do liści cytryny. Kwiaty ma duże, jaskrawoczerwone, dzbanuszkowate, przyciągające wzrok swą urodą. Owoc granatu wielkością przypomina jabłko, które dojrzewając, od zielonego, nabiera koloru czerwonego, później brązowego. W środku owocu znajduje się wielka ilość- od 400 do 700, nasion w kształcie kuleczek, a każda otoczona jest bardzo soczystą substancją tzw. osnówką. Sok granatów świetnie gasi pragnienie.
Symbolika drzewa granatu. Od wieków w wielu cywilizacjach był symbolem władzy królewskiej. Działki kielicha kwiatowego przypominają koronę. Dojrzewający owoc granatu był wzorem korony Salomona. Ze względu na bogactwo nasion i pełnię koloru jest symbolem pełni życia. W chrześcijaństwie granat jest symbolem życia wiecznego.
Biblia wiele razy mówi o owocach granatu. Zwiadowcy wysłani przez Mojżesza do Kanaanu przynieśli ze sobą, jako znak bogactwa i płodności tej ziemi, owoce z winnego krzewu, figowca i drzewa granatu (Lb 13,23). Autor Pieśni nad pieśniami urodę oblubienicy porównuje do piękna owocu granatu: „Jak okrawek granatu skroń twoja za twoją zasłoną” (Pnp 4,3).

Gorejący krzak Mojżesza
Roślina ta rośnie na obszarach pustynnych południowego i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Spotkać ją można też wśród stepowych zarośli na Półwyspie Synajskim. Z wielu względów jest ciekawa i fascynująca. Liście dyptamu przypominają liście jesionu, są tylko grubsze i intensywniej zielone. Cała roślina pokryta jest niewielkimi gruczołkami, wydzielającymi olejki eteryczne. Stąd wokół dyptamu unosi się piękny, charakterystyczny aromat przypominający zapach cytryny zmieszanej z cynamonem. Korzeń dyptamu posiada właściwości lecznicze. Leczące właściwości mają także liście i kwiaty, a nawet nasiona. Roślina wykorzystywana jest także w przemyśle perfumeryjnym. Dyptam zagrożony jest całkowitym wyginięciem, dlatego umieszczony jest na liście roślin ściśle chronionych.

Migdałowiec
Jest drzewem należącym do rodziny różowatych, tej samej do której należy wiśnia, śliwa i brzoskwinia. Roślina ta pochodzi z Azji Środkowej i Mniejszej. Migdałowiec znany jest i uprawiany od tysięcy lat. W ciepłym klimacie wyrasta jako drzewo do 10 m wysokości. W Palestynie migdałowiec zakwita wczesną wiosną na przełomie stycznia i lutego pokrywając się różowymi lub białymi, delikatnymi kwiatami. Lancetowate o piłkowanych brzegach liście pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów. Owocem jest szarozielony pestkowiec, który dojrzewa jesienią. Zbiera się je potrząsając drzewem, z owoców wypadają wtedy brązowe pestki. Wewnątrz znajdują się nasiona znane jako migdały. Olej migdałowy ma wielkie wartości odżywcze. Słodkie migdały zawierają 26% węglowodanów, 55% tłuszczu wiele witamin i minerałów. W lecznictwie, jako zasobne w tłuszcze wielonienasycone, stosowane są do obniżania tzw. złego cholesterolu, a w to miejsce powodują wzrost dobrego cholesterolu. W cukiernictwie z migdałów słodkich wytwarza się marcepan. Migdały są przysmakiem chętnie zjadanym na surowo jako kandyzowane, prażone lub solone. W Biblii migdałowiec wspomniany jest 8 razy, a słowo „migdał” tylko 2 razy. Migdałowiec jest symbolem czuwania.

Cedr Libański
To wspaniałe, wyrastające do 40 m wysokości drzewo jest symbolem długowieczności, nieprzemijalności i szlachetnego piękna. Znanych jest kilka gatunków cedrów. W Biblii aż 76 razy wymieniany jest cedr libański. W starożytności cedry libańskie bardzo ceniono ze względu na drewno odporne na gnicie i na działanie wszelkiego robactwa. Wykorzystywano je do budowy statków handlowych i wojennych, do budowy pałaców i świątyń. Pałac króla Dawida w Jerozolimie zbudowany był z drewna cedrowego dostarczonego przez króla fenickiego Hirama. Świątynia jerozolimska także zbudowana była z drewna cedrowego.

tekst na podstawie: faramogilno.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

2 odpowiedzi

  1. Strona poświęcona biblijnej Palestynie zawiera opisy drzew, wśród których czas spędzali pierwsi chrześcijanie i słuchali słów Jezusa. Jest opisanych tutaj osiem gatunków drzew takich jak oliwki (sykomora), daktylowiec, figowiec, charakterystycznych dla tamtego krajobrazu i okresu dzisiejszego ale jednak zachowującego atmosferę czasów biblijnych.

    1. Sykomora to figowiec,a nie oliwki.To o wiele większe dzewa o grubym pniu,są różne gatunki figowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *