Płatna kwarantanna w Irlandii po przyjeździe z kraju wysokiego ryzyka

Irlandia, Dublin

Fot. Unsplash

Od piątku wszyscy przyjeżdżający do Irlandii z jednego z 33 państw wysokiego ryzyka epidemicznego będą musieli odbyć 12-dniową, płatną kwarantannę we wskazanych przez rząd hotelach.

Kwarantannie będą podlegać również osoby przyjeżdżające do Irlandii, które nie mają wykonanego testu na obecność koronawirusa. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są członkowie załóg samolotów i statków, członkowie sił zbrojnych i policji, których wyjazd był związany z pełnioną służbą, kierowcy ciężarówek dostarczających towary, dyplomaci, a także osoby przyjeżdżające do Irlandii w związku z ważnymi, niepozwalającymi na zwłokę powodami medycznymi.

Kwarantanna będzie płatna. Koszt w przypadku osób przyjeżdżających z krajów wysokiego ryzyka wyniesie 1850 euro. Obejmie zakwaterowanie z wyżywieniem, transport z lotniska do hotelu, ochronę i testy na obecność COVID-19. Natomiast osoby nie posiadające negatywnego wyniku testu typu PCR będą musiały płacić 150 euro dziennie. Za niepodporządkowanie się nakazowi kwarantanny w hotelu grozi kara w wysokości 2000 euro lub miesiąca więzienia.

Na liście wysokiego ryzyka epidemicznego znajdują się obecnie 33 państwa – 17 z Afryki, 13 z Ameryki Południowej oraz Panama, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Austria.