• Home »
  • Transport »
  • Po protestach i odwołanych lotach Southwest Airlines się poddaje. Nie pozbędzie się niezaszczepionych pracowników

Po protestach i odwołanych lotach Southwest Airlines się poddaje. Nie pozbędzie się niezaszczepionych pracowników

Mężczyzna z makietą samolotu

Fot. Pexels

Southwest Airlines wcześniej planowały umieścić wszystkich niezaszczepionych pracowników na urlopie bezpłatnym, jeśli do 8 grudnia nie otrzymali jeszcze zwolnienia lekarskiego lub religijnego na ominięcie szczepionki COVID-19. 

Zgodnie z nowymi wewnętrznymi wytycznymi linii lotniczych, Southwest Airlines nie udzieli urlopu bezpłatnego niezaszczepionemu personelowi, jeśli dane osoby oczekują na potencjalne zwolnienie z obowiązku dotyczącego szczepienia COVID-19.

Steve Goldberg i Julie Weber, dwaj dyrektorzy Southwest Airlines, poinformowali pracowników o zmianie w notatce. Wynika z niej, że pracownicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze szczepienia, ale nie otrzymali jeszcze odpowiedzi do 8 grudnia, nie zostaną zmuszeni do urlopu bezpłatnego. „To zmiana w stosunku do tego, co było wcześniej komunikowane. Początkowo zapowiadaliśmy, że ci pracownicy zostaną przesunięci na urlop bezpłatny. Tak nie będzie” – napisano w notatce.

Nie jest jasne, co się stanie, jeśli prośba o zwolnienie nie zostanie przyznana. Rzecznik Southwest powiedział Associated Press, że każda osoba ubiegająca się o zwolnienie musi złożyć wniosek do 24 listopada.

Notatka została opublikowana po kilku dniach protestów przed siedzibą Southwest w Dallas. Pojawiły się też informacje o chorobie wśród kontrolerów ruchu lotniczego i innych pracowników. Southwest został zmuszony do odwołania tysięcy lotów w zeszłym tygodniu – ponad 1000 w samą niedzielę – choć odmówił przyznania się do tego, co było powodem odwołania, w wielu przypadkach obwiniając pogodę, pomimo czystego i słonecznego nieba. Lotniska były pełne rozzłoszczonych pasażerów, którzy po przybyciu na lotnisko dowiedzieli się, że ich loty zostały w tajemniczy sposób odwołane.


ASEAN Tourism Forum