Pociągiem znowu do Warszawy Głównej

Warszawa Główna

Uwaga, podróżni… Dworzec Główny w Warszawie nie będzie już jakimś tam reliktem. Przeciwnie, jak za dawnych lat, będzie huczał, sapał, dudnił, zgrzytał składami pociągów, rozbrzmiewał gwarem podróżnych. Podróżni pojawią się na peronach. Mój sąsiad, warszawiak od urodzenia, stwierdził: „Nareszcie Warszawa będzie Warszawą”.

Główny na boczny tor

Główny, tak zwykle był określany, otwarto w 1946 r. i pełnił funkcję centrum  kolejowego stolicy. Gdy w 1976 r. otwarto Dworzec Centralny i linię średnicową, cały ruch kolejowy został tam przekierowany. Warszawa Główna do 1997 r. obsługiwała tylko niektóre lokalne połączenia do Warki, Piaseczna, czy Pruszkowa oraz ruch towarowy. W efekcie Główny skazany został na niebyt. Osobowy ruch kolejowy został przekierowany na dworzec Warszawa Śródmieście, a pociągi towarowe na Odolany. Warszawa Główna została całkowicie zamknięta, a dzisiaj mieści się tam Muzeum Kolejnictwa, obecnie Stacja Muzeum.

Panie Piecyk, co się narobiło!

Historia jednak sprawiła psikusa. 14 marca 2021 r., ze względu na remont Dworca Zachodniego i konieczność przekierowania części połączeń na inną trasę, po 24 latach, do warszawskiej siatki połączeń kolejowych wraca Warszawa Główna. „Popatrz Pan Panie Piecyk, co się narobiło” – powiedziałby Wiech. Kiedyś Warszawa Główna to był dworzec co się zowie. Natomiast dziś jest to mała, zastępcza stacja, wyposażona tylko w dwa, liczące 250 m, częściowo zadaszone, czołowe perony. Stacja obsługuje jedynie część połączeń ruchu lokalnego. Stąd odjeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich do Sochaczewa, Grójca, Radomia, Skierniewic i Płocka. Ponadto kursują skłądy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Łodzi Fabrycznej. Obiekt ma parking i podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Niestety, nie ma tu infrastruktury potrzebnej do obsługi podróżnych. Ponadto brakuje budynku dworca z kasami biletowymi, poczekalnią, punktami handlowymi i gastronomicznymi. Bilety można kupić jedynie u konduktora, online lub w kasach i automatach na innych dworcach.

Warszawa Główna

Jedna ze zmian

Tym, którzy planują podróż z, do lub przez Warszawę, chcę zwrócić uwagę, że to tylko jedna ze zmian. Dlatego przed planowaniem podróży zalecałbym sprawdzenie skąd odjeżdża Wasz pociąg, gdyż część ich została przekierowana na Dworzec Gdański. Natomiast dla niektórych pociągów jedynym postojem w stolicy jest  Dworzec Wschodni. Ponadto kilka pociągów dalekobieżnych kursuje przez Warszawę Śródmieście.

Bartosz Karwacki
foto: Bartosz Karwacki, Piotr Żyła


ASEAN Tourism Forum