Pomysł na majówkę – Babia Góra

Babia Góra

Majówka już za trzy tygodnie, dlatego postanowiliśmy podsunąć Wam kilka wyjazdowych pomysłów. Zaczynamy od Babiej Góry zwanej Królową Beskidów.

Babia Góra to masyw leżący w Paśmie Babiogórskim w Beskidzie Żywieckim. Spośród babiogórskich szczytów na uwagę zasługują przede wszystkim: Diablak (1725m n.p.m.) nazywany również właściwą Babią Górą, Gówniak (1617m) oraz Cyl (1557m n.p.m.) zwany Małą Babią Górą. Babia Góra jest najwyższym szczytem Polski poza Tatrami oraz najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich – stąd jej przydomek Królowa Beskidów.

Masyw Babiogórski charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą oraz niesamowitymi widokami rozpościerającymi się z Diablaka – z jego wierzchołka widać między innymi panoramę Tatr. W wyniku utworzenia w 1954 roku Babiogórskiego Parku Narodowego masyw podlega ścisłej ochronie. W 1977 roku, UNESCO doceniło walory parku i wpisało go na listę światowych rezerwatów biosfery.

Na północnych stokach Babiej Góry funkcjonuje Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach (1180m n.p.m.) będące pierwszym polskim schroniskiem w Beskidach Zachodnich. Jest to idealna baza wypadowa na Diablak. Na najwyższy szczyt można wejść np.: Głównym Szlakiem Beskidzkim (czerwony szlak) lub bardzo ciekawym szlakiem żółtym (Perć Akademicka). Szlak żółty uważany jest za jeden z najtrudniejszych beskidzkich szlaków – poprowadzono go od północnej stromej strony. Żeby ułatwić turystom poruszanie się nim, w niektórych fragmentach zamontowano metalowe łańcuchy i klamry.

foto: Przemysław Rychter


ASEAN Tourism Forum