TTG Polska Dziennik Turystyczny

Porozumienie Parlamentu Europejskiego w sprawie paszportu covidowego

Szczepionki
Fot. Shutterstock

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych, które wejdą w życie 1 lipca – poinformowała w czwartek na Twitterze portugalska prezydencja w Radzie UE. Na stronie Europejskiej Agencji Leków pojawiła się lista szczepionek dopuszczonych do obrotu na terenie UE.

– Zielone światło dla unijnego certyfikatu cyfrowego COVID. W sam raz na letnie wakacje od 1 lipca – napisała na Twitterze Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji.

Europejska Agencja Leków opublikowała szczegółową listę szczepionek dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej oraz tych, które obecnie poddawane są ocenie.

Co będzie zawierał certyfikat covidowy?

W rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Anna Goławska wytłumaczyła, że certyfikat covidowy będzie łatwym do odczytania kodem QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Nie będzie to jednak warunek przemieszczania się w Unii, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków.

– Certyfikat, mówiąc na skróty, zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego (antygenowego lub PCR – PAP) – powiedziała Goławska.

Wiceminister zaznaczyła, że w tym kodzie nie będzie „informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną”.

Równocześnie podkreśliła, że Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów.

– Każdy kraj członkowski będzie te dane gromadził w swoich odrębnych systemach. Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby – podała.

Program pilotażowy paszportu covidowego w Polsce

Wiceminister zdrowia przypomniała też, że Polska zgłosiła już Komisji Europejskiej gotowość do technicznej weryfikacji naszej gotowości i chęci przetestowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla Polski albo od 21 albo 25 maja. W testach będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE.

źródło: EU Medicines Agency / PAP / onet

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. Już 5-ml. podwójnie zaszczepionych w Polsce, a Ministerstwo Zdrowia „JUŻ” myśli-testuje … a branża turystyczna czeka / sezon już od czerwca … (KH)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *