Powstaje nowa stolica Egiptu

Nowa stolica Egiptu

foto: Twitter @AfricaFactsZone

Już tego lata ma powstać nowa stolica Egiptu. To projekt, który powstał z inicjatywy prezydenta Adbela Fattaha al-Sisiego, według którego miasto powstaje od zera, na pustyni w odległości 45 km na wschód od Nilu. W grudniu 2021 r. nowa stolica ma zostać oficjalnie otwarta, a jako pierwsi mają zamieszkać tam urzędnicy.

Dotychczasowa stolica Egiptu Kair niebawem straci tę funkcję w państwie. Plany egipskich władz zakładają, że pod koniec 2021 r. miasto znane jako „Nowa Stolica Administracyjna” stanie się nową stolicą państwa.

Plan budowy nowej stolicy od zera powstał z inicjatywy prezydenta Adbela Fattaha al-Sisiego i został zatwierdzony w 2015 r. Głównym powodem budowy miasta jest przeludnienie Kairu, który nieustannie się rozrasta. Nowe miasto ma pomieścić ponad 6 mln osób, ponadto będzie ono siedzibą rządu i władz.

Miasto technologii i ekologii

Nowe miasto ma być wysoko rozwinięte technologicznie i ma posiadać niezwykłą architekturę. Aleja ministerstw jest budowana na wzór świątyń faraonów i sąsiaduje z wzniesionym kompleksem islamskim, dwoma kopułowymi budynkami parlamentu i rozległym kompleksem prezydenckim.

Przez dzielnicę biznesową, gdzie wieża centralna o wysokości 385 m jest już bliska ukończenia, będzie przejeżdżać kolejka jednoszynowa. Nie zabraknie również obiektów rekreacyjnych. Powstaje już 10-kilometrowy park, który będzie rozciągał się aż do gigantycznego meczetu. Znajdą się tam również uczelnie, zagraniczne ambasady, placówki dyplomatyczne czy instytucje rządowe. Stolica zostanie podzielona na 21 dystryktów mieszkalnych i 25 dystryktów „tematycznych”.

W planie są również centra kontroli, które będą monitorować infrastrukturę i bezpieczeństwo elektroniczne, a dachy zostaną pokryte panelami słonecznymi. Płatności mają odbywać się bezgotówkowo. Ponadto na jednego mieszkańca ma przypadać 15 m kw zieleni.

Koszty budowy nowej stolicy

Koszty budowy miasta oszacowano na 58 mld dolarów. Jednak nie obyło się bez problemów finansowych. W dużym stopniu przyczyniała się do tego pandemia koronawirusa, która również spowolniła postęp prac.

– Stopień ukończenia pierwszego etapu przekroczył 60 proc. we wszystkich projektach – przyznał Khaled el-Husseiny, rzecznik nowej stolicy. Koszt całej pierwszej fazy szacuje się na 25 mld dolarów, a plan budowy miasta podzielony jest łącznie na trzy etapy.

źródło: onet / Reuters


ASEAN Tourism Forum