Rosyjscy turyści mają alternatywę dla Visa i MasterCard

Flaga Rosji na maszcie

Fot. Unsplash

Zamiast używać zakazanych za atak na Ukrainę Visa, Master Card i American Express, rosyjscy turyści mogą teraz używać karty MIR.

Visa, Master Card i American Express nie są dostępne dla rosyjskich turystów ze względu na sankcje nałożone przez wiele krajów w odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską inwazję na Ukrainę.

W zamian rosyjskim podróżnym proponowana jest karta MIR. MIR to rosyjski system płatności do elektronicznych służący do transferu środków, założony przez Centralny Bank Rosji na podstawie ustawy przyjętej 1 maja 2017 r. System jest obsługiwany przez Rosyjski Krajowy System Płatności Kartami – spółkę zależną w całości należącą do Centralnego Banku Rosji.

Rosyjskie karty Visa i Master Card będą nadal działać do momentu ich wygaśnięcia. Następnie ich rosyjscy posiadacze otrzymają kartę zastępczą MIR.

Gdzie można płacić kartą MIR?

Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turcja, Uzbekistan i Wietnam, a także Abchazja i Osetia Południowa – dwa terytoria kontrolowane przez Rosję od wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku – już akceptują kartę MIR.

Także Bahrajn i Egipt pracują nad wprowadzeniem rosyjskiego system płatności MIR dla turystów.

Ponadto trzy duże tureckie banki – Ziraat Bankası, Vakıfbank i Iş Bankası – przetwarzają transakcje kartami MIR, umożliwiając wypłaty gotówki z licznych bankomatów po korzystnym kursie wymiany. Wielu sprzedawców detalicznych w Turcji nie pokazuje znaku akceptacji MIR, ale nadal akceptuje kartę, czasami nawet nieświadomie.

W 2019 roku karty MIR zaczęły być akceptowane na Cyprze, europejskim państwie członkowskim. Spowodowało to wzrost liczby rosyjskich turystów na Cypr. Podobno po naciskach Brukseli karty wycofano.

Tajlandia prowadzi obecnie rozmowy z Rosją w sprawie wprowadzenia MIR jako systemu płatności dla rosyjskich turystów.