Sardynia: Groty i klify Zatoki Orosei

Sardynia

To jeden z tzw. must see na Sardynii. Groty i klify zatoki Orosei są bowiem tak niezwykłe, że warto zrobić jednodniową, morską wycieczkę łodzią motorową by obejrzeć je z naprawdę bliska. Podziw bierze gdy widzi się co potrafiła wyrzeźbić natura. Wyglądają niezwykle a z bliska widać jak morze przez tysiąclecia kształtowało krajobraz i klify tej cudownej, włoskiej wyspy.

Właściwie ten artykuł powinniśmy standardowo zacząć od kilku porad jak to zrobić, gdzie znaleźć łódkę i co zobaczyć ale… To nie jest standardowe miejsce więc zamiast opowiadać Wam o takich detalach najpierw pokażemy Wam co warto zobaczyć. Zacznijmy od tego po włosku zatoka Orosei to Golfo Orosei, która opływa góry Gennargentu. Naszą morską przejażdżkę zaczynamy w Cala Gonone – małym, rybackim, portowym mieście. Cała Golfo Orosei to szereg malutkich, uroczych małych zatoczek, z których każda ma swoją nazwę.

Płynąc motorówką ominęliśmy kilka zatoczek z kamienistym zejściem takich jak Cala Fuili ale mieliśmy to szczęście wcześniej dotrzeć tu od strony lądu i zatoka nadal była piękna a woda bosko lazurowa. Zresztą plaże takie jak ta w Cala Fuili są kamieniste ale na szczęście złożone z łagodnych otoczaków, po których w miarę spokojnie można się poruszać.

Sardynia

W morzu mamy delikatny piasek, który podobnie jak kolor wody zachęca by z niej nie wychodzić.

Zaraz za Cala Fuili zobaczymy najważniejszą włoską grotę – del Blue Marino. Najważniejszą dlatego, że najdłuższą bo liczącą ponad 17 km długości. Jej nazwa wzięła się od będącego na wymarciu mniszka śródziemnomorskiego. Grota od stycznia do października jest otwarta dla turystów.

Można do niej dojść od strony lądu, traktem i mostem przyczepionym do klifu albo dopłynąć statkiem lub motorówką bo przy grocie przygotowane jest miejsce do cumowania.

Jeśli widywaliście gdzieś w internecie księżycowe widoki plaż Sardynii to najprawdopodobniej widzieliście plaże z wnętrza grot Cala Luna. To jedno z najciekawszych miejsc całej zatoki. Jeśli dotrzecie tu sami możecie spędzić tu tyle czasu ile trzeba. Motorówka zatrzymuje się tu zwykle na godzinę, którą większość turystów wykorzystuje na plażowanie lub poznanie wnętrza wspomnianych grot.

Sardynia

No i oczywiście na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Ale latem groty są szczególnie oblegane, bo dają przyjemny chłód w upalne dni. Zaraz po wylądowaniu z łódki, przy samej plaży, znajduje się jeziorko, przez które biegnie kładka a za nią czeka na spragnionych wędrowców restauracja i bar.

Płytka zatoka z idealnie lazurową wodą, trochę kamienista, trochę piaszczysta. Bezpiecznie osłonięta stanowi idealnie miejsce wypoczynku dla spragnionych kąpieli turystów. Nieprzypadkowo właśnie tutaj dopływa większość motorówek i statków a w sezonie jest bardzo gęsto. Ale nie zważając na okoliczności spróbujcie spędzić tutaj choć chwilę. Będziecie zachwyceni.

Płynąc wzdłuż klifu zatoki Orosei możemy zobaczyć dwa okna skalne. Naszym zdaniem to bardziej spektakularne zobaczycie właśnie w Cala Goloritze, gdzie w dole znajduje się plaża, nad nią górują niesamowite skały a tuż za zatoką pojawia się “window”. Warto tu być i zobaczyć a jeśli macie więcej niż chwilę to wyskoczcie na plażę lub chociaż spróbujcie kąpieli w tym miejscu.

Alternatywą dla motorówek jest wypożyczenie morskich kajaków i pokonanie trasy własnoręcznie. Musimy przyznać, że gdy zobaczyliśmy grupki kajakarzy na morzu zaimponowali nam. Nie dość, że wytrwałość bo wiosłowanie po morzu czy oceanie do łatwych nie należy o czym przekonaliśmy się na Palau a drugie to trzeba mieć sporo czasu by w ten sposób zwiedzać klif.

Sardynia

Jeżeli wybieracie się w okolice Orosei na kilka dni to najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w sezonie letnim jest zarezerwowanie miejsca czyli wykupienie biletów z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Dlaczego?

Dlatego, że w wysokim sezonie jest takie zainteresowanie rejsami po morzu, że trudno znaleźć miejsce w ostatniej chwili a w ostateczności traficie na duży wycieczkowiec, na którym nie ma intymności, nie wpłyniecie w najmniejsze jaskinie i zatoczki, słowem jest troszkę słabiej co nie oznacza, że źle.

Większa jednostka może być dla jednym lepszym rozwiązaniem bo jest tańsza i bardziej stabilna. Niemniej my chcieliśmy i wybraliśmy małą motorówkę na kilka osób i to był znakomity patent bo mogliśmy obejrzeć klif z bliska dosłownie ocierając się o niego.

Dorota i Jarek Kowalscy
www.szalonewalizki.pl