Słowacja zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych przeciw COVID-19

Flaga Słowacji

Fot.: Pixabay

Rząd Słowacji zdecydował o zaostrzeniu restrykcji COVID-19. Od poniedziałku do centrów handlowych wstęp będą mieć tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy.

Zmiany wejdą w życie w poniedziałek i mają obowiązywać przez trzy tygodnie. W ich ramach pracodawcy będą musieli sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich zatrudnionych i pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie COVID-19 lub z negatywnym wynikiem testu. Możliwe będzie wysłanie pracownika niespełniającego tych warunków na urlop lub zorganizowanie mu pracy z domu.

Ponadto, ograniczony zostanie udział w imprezach masowych został ograniczony do osób, które są zaszczepione lub przechorowały COVID-19, a w powiatach o najgorszej sytuacji epidemicznej, ograniczono liczebność uczestników do 50 osób.

Osoby niezaszczepione będą mogły robić zakupy tylko w sklepach z niezbędnym asortymentem – w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach. W przypadku wizyt w centrach handlowych, a także podczas imprez sportowych, w akwaparkach i na basenach konieczne jest już przedstawienie certyfikatu potwierdzającego szczepienie lub przebytą chorobę.

W powiatach o najgorszej sytuacji epidemicznej pozostaną zamknięte hotele oraz lokale gastronomiczne – dozwolona będzie jedynie sprzedaż dań na wynos.


ASEAN Tourism Forum