Słowacy rozpoczynają inwestycje w polskie ośrodki narciarskie górach

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) zawarła umowę kupna 97% akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego (SON) – w Szczyrku. Poprzez wejście słowackiego inwestora na polski rynek rozpoczął się nowy etap rozwoju ośrodków narciarskich w Polsce.

– Dzięki zakupowi ośrodka w Szczyrku stajemy się firmą o zasięgu środkowoeuropejskim, posiadającą znaczące ośrodki górskie na Słowacji w Tatrach, w Czechach w Szpindlerowym Młynie oraz w Polsce w Szczyrku, wierzymy w ich wzajemną synergię. Jesteśmy przekonani, że długoletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia biznesu w górach, w połączeniu z  naturalnymi warunkami, miejscami noclegowymi w Szczyrku, siłą finansową i profesjonalnym zarządzaniem ze strony TMR, są dla Polski, w której mieszka 2,3 miliona narciarzy, tym właściwym wyborem. Polacy w naszych ośrodkach stanowią bardzo znaczącą część gości, wielu z nich właśnie w Tatrach nauczyło się jeździć na nartach i uważają nasze góry za swoje. Wierzymy, że odniesiemy sukces w Szczyrku – skomentował akwizycję Bohuš Hlavatý, CEO i Prezes Zarządu TMR.

Celem tej akwizycji jest rozwój i modernizacja ośrodka za pośrednictwem kapitałowych inwestycji i wykorzystanie jego potencjału. TMR planuje wybudować w Szczyrku wiele nowych kolejek linowych, systemy zaśnieżania i rozwinąć w taki sposób infrastrukturę, aby SON dostał się na poziom najbardziej rozwiniętych ośrodków narciarskich w Polsce. W najbliższym czasie zakładamy inwestycje o wartości 30 mln EURO.

– Pragniemy powtórzyć w Szczyrku naszą skuteczną strategię inwestycyjną, która dla Tatr oznaczała nową erę w systemach transportowym i modernizacji ośrodków. Dzięki wielkim inwestycjom i doświadczeniu jesteśmy na tyle elastyczni i odporni, że także podczas niesprzyjającej zimy, która panuje w tym sezonie, umożliwiamy pełnowartościową pracę naszych ośrodków i stwarzamy doskonałe warunki narciarskie, które docenili także mistrzowie z właśnie zakończonych Mistrzostw Świata Juniorów w dyscyplinach alpejskich w Jasnej. Chcemy swoje doświadczenia przenieść do ośrodka, który w przyszłości pozwoli na zorganizowanie ważnych imprez sportowych, oraz umożliwić wszystkim polskim narciarzom szusowanie na wyższym poziomie niż panuje obecnie – skomentował akwizycję Dušan Slavkovský, Dyrektor Ośrodków Górskich i członek zarządu TMR.

Szczyrk jest ośrodkiem o bogatej historii i tradycji jazdy na nartach. Już dzisiaj posiada 25 km dobrej jakości tras zjazdowych, a w całym regionie znajduje się 60 km tras narciarskich. Ośrodek ma idealnie położenie w polskich Beskidach, w pobliżu tradycyjnych miejsc spędzania zimowego urlopu. Szczyrk posiada bardzo dużą bazę noclegową mogącą pomieścić 10 000 narciarzy. W promieniu do 150 km żyje ponad 4 miliony ludzi, co jest olbrzymim potencjałem w dalszym rozwoju ośrodka. Szczyrk jest oddalony od słowackiego przejścia granicznego Skalité zaledwie o 50 kilometrów.

Spółka Tatry Mountain resorts, a.s. jest największym podmiotem w dziedzinie turystyki w Europie Środkowej i Wschodniej, która samodzielnie lub za pośrednictwem spółek-córek posiada i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich. Należą do niej ośrodki Jasna Tatry Niskie oraz hotele Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe oraz Górski Hotel Srdiečko, z kolei w Tatrach Wysokich spółka TMR posiada i prowadzi ośrodki Tatranská Lomnica, Starý Smokovec oraz hotele Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec oraz Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR jest także współzarządcą ośrodka Štrbské Pleso, a od sezonu zimowego 2012/2013 wynajmuje wraz ze spółką SMMR, a.s. także ośrodek górski Špindlerov Mlyn w Czechach. TMR jest również właścicielem Tatralandii. Jest to największy słowacki termalny park wodny czynny przez cały rok, który oprócz wodnej zabawy oferuje także zabawę w Fun Parku, relaks w specjalnej tropikalnej hali z wodą morską, a także zakwaterowanie w bungalowach i apartamentach Holiday Village Tatralandia. TMR posiada też i wynajmuje hotele Kosodrevina, Liptov oraz Ski&Fun Záhradky i Bungalovy. Do końca roku 2013 zostało zainwestowane w powyższe ośrodki prawie 190 mln €, które pomagają w podniesieniu standardu i zwiększeniu ruchu turystycznego w Tatrach. Akcje spółki TMR można kupić od 2012 na trzech europejskich Giełdach Papierów Wartościowych – w Bratysławie, Pradze i w Warszawie.

JEN


ASEAN Tourism Forum