Spadek populacji chrześcijan w Pakistanie? Liczby mogą być mylące

Uliczny sprzedawca w Pakistanie

Fot. Unsplash

Spis powszechny ujawnił spadek populacji chrześcijan w Pakistanie. Jednak biskup Samson Shukardin twierdzi, że liczby są mylące, ponieważ wielu chrześcijan nie posiada dowodów osobistych. 

Według przeprowadzonego niedawno przez pakistańskie Biuro Statystyczne spisu ludności, chrześcijanie stanowią 1,27 proc. populacji Pakistanu (207,68 mln). Większość z nich (1,88 proc.) mieszka w Pendżabie. Hindusi stanowią 1,73 procent populacji Pakistanu, co czyni ich największą mniejszością w kraju. Oficjalne szacunki ze spisu powszechnego z 1998 roku podawały, że chrześcijanie stanowią 1,59 proc. całej populacji (wówczas 132 miliony) obywateli Pakistanu.

Przywódcy katoliccy wyrazili zaniepokojenie spadkiem liczby chrześcijan w Pakistanie, ale biskup Samson Shukardin z Hyderabadu stwierdził, że dane są niedokładne „Spis nie pokazuje dokładnych liczb. Nasza społeczność nie przywiązuje wystarczającej wagi do krajowych dowodów osobistych. Lokalni waderowie [feudalni panowie] okręgów prowincji Sindh i większość hinduistyczna zapewniają dowody osobiste nawet małych rodzin, aby zabezpieczyć sobie większość wyborczą”- powiedział biskup Shukardin w wywiadzie dla UCA News. „Chrześcijanie pozostają rozproszeni i nie należą do żadnej partii politycznej. W międzyczasie wzrasta liczba przypadków przemocy wobec nich” – dodał biskup Shukardin.

Ataki na chrześcijan

Według organizacji zajmujących się prawami człowieka, pakistańskie prawa dotyczące bluźnierstwa są często wykorzystywane do ścigania ludzi zmarginalizowanych, w tym członków mniejszości religijnych, w tym chrześcijan i Ahmadi, a także muzułmanów należących do sekt mniejszościowych, takich jak szyici.

W zeszłym tygodniu muzułmański tłum zaatakował chrześcijańską kolonię we wsi Chak 5 w prowincji Pendżab po tym, jak muzułmański właściciel, przechodząc obok kościoła katolickiego, oskarżył młodzież o rzucanie na niego kurzu.

W tym roku w Karaczi, Lahore i Faisalabad zgłoszono trzy przypadki zarzutów bluźnierstwa wobec chrześcijańskich pielęgniarek

„Spodziewałem się spadku [liczby chrześcijan], ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach tak wiele osób wyemigrowało do Bangkoku, Kolombo, Kuala Lumpur i Dżakarty” – powiedział ks. Bonnie Mendes, były koordynator regionalny Caritas Asia. „Dyskryminacja jest silna na szczeblu lokalnym. Policja nie przeprowadziła ani jednego aresztowania od czasu złożenia przez chrześcijan z Chak 5 pierwszych doniesień o ataku” – zaznaczył ks. Bonnie Mendes.

 

ASEAN Tourism Forum