Stan klęski żywiołowej w Portugalii. Powodem COVID-19

Porto - Portugalia

Fot. Unsplash

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział ogłoszenie w kraju od grudnia stanu klęski żywiołowej w związku z nasilającą się kolejną fala pandemii COVID-19.

Nowe restrykcje wejdą w życie 1 grudnia. Od tego czasu do Portugalii będą mogły przylecieć tylko tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Złamanie tej zasady będzie skutkowało nałożeniem kary dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który przybył do Portugalii bez ważnego testu.

Premier zalecił także, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych po wcześniejszym uzyskaniu negatywnego testu COVID-19.

Wezwał również pracodawców, aby w miarę możliwości od 1 grudnia kierowali załogę na pracę zdalną. W pierwszym tygodniu 2022 r. telepraca będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

Do restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu COVID-19. Natomiast wejście na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora będzie możliwe tylko z aktualnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.


ASEAN Tourism Forum