Święta na Malcie pod znakiem szopek

Święta na Malcie

Święta Bożego Narodzenia na Malcie zaczynają się 25 grudnia. Świąteczna aura znacznie jednak różni się od tej, znanej nam z zaśnieżonej części Europy. Temperatura na Malcie wynosi w grudniu około 15 stopni, a cała wyspa kipi zielenią i kwitnącymi kwiatami.

Kolorowe iluminacje

Udekorowane lampy uliczne, iluminacje świetlne na każdym rondzie i skrzyżowaniu, przystrojone witryny sklepów oraz ozdoby świąteczne zawieszone w prawie każdym domu – wszystkie piękne i kolorowe! Dekoracje są bardzo zróżnicowane – choinki, gwiazdy, bombki, łańcuchy…Niektóre są skromne i delikatne, jednak Maltańczycy zdecydowanie preferują bogate dekoracje z mnóstwem światełek. Można spotkać także ogródki, w których stoi kilka choinek równocześnie, a kolorowe dekoracje pokrywają całe fasady budynków!

Znakiem rozpoznawczym maltańskich świąt są szopki bożonarodzeniowe. Można spotkać je na każdym kroku. Stanowią ozdobę kościołów, małych kapliczek, witryn sklepowych i prywatnych posesji. Szopka zajmuje centralne miejsce w maltańskich domach. Najważniejsza jest figurka małego Jezusa Chrystusa.Poza tradycyjnymi postaciami, w szopkach można dostrzec także typowo maltańskie elementy – figurkę chłopa karmiącego zwierzęta, kobiety niosącej worek mąki lub mężczyznę leżącego na dachu żłobka i spoglądającego na Dzieciątko.
Starą tradycją jest wysiewanie zboża na bawełnianym materiale. Ziarna kiełkują w ciemności przez kilka tygodni. Po tym czasie przypominają brodę Świętego Mikołaja i są wykorzystywane jako element dekoracyjny szopki.

Święta na Malcie

Ucztowanie po pasterce

24 grudnia uroczysta msza święta o północy rozpoczyna się od zaśpiewania kolędy. Dla turystów wielkim zaskoczeniem może być to, że kazanie podczas pasterki wygłaszane jest przez… dziecko. To stara maltańska tradycja i wielkie wyróżnienie dla małego człowieka. Po zakończeniu mszy świętej ksiądz zaprasza wiernych na smaczny poczęstunek. Są to popularne maltańskie ciasteczka mqaret w kształcie rombu z nadzieniem daktylowym oraz pikantny napój świąteczny imbuljuta tal-Qastan. W jego skład wchodzą kasztany, goździki, kakao i skórka cytrynowa. Jak wygląda smaczne ucztowanie następnego dnia? Świąteczne menu obejmuje m.in. timpanę. Jest to makaronowa zapiekanka. Przygotowuje się ją na wywarze z mięsa lub ryby. Każda z gospodyń ma swój zestaw dodatków, które wzbogacają smak dania. Zazwyczaj jest to ser, mięso, pomidory i jajka. Na świątecznych talerzach pojawia się również indyk.

Żonkile i wróżby

W zimę Wyspy Maltańskie odżywają po suchym lecie i zaczynają kipieć zielenią. Kościoły ozdabia się pięknymi kwiatowymi dekoracjami, a w Święta Bożego Narodzenia maltańskie domy dekoruje się żonkilami, które w tym czasie kwitną na Malcie. Tak jak w Polsce ubiera się tu choinkę (chociaż dla Maltańczyków jest to dość egzotyczne drzewko), śpiewa się kolędy i spędza czas w gronie rodziny.

Święta na Malcie

Nietypową maltańską tradycją świąteczną jest to, że najstarsi żeglarze na Malcie przez 12 kolejnych dni przed Bożym Narodzeniem obserwują warunki atmosferyczne, aby w przybliżeniu określić, jaka będzie pogoda w każdym z kolejnych dwunastu miesięcy nadchodzącego roku. Pogoda w kolejnych dniach jest wyznacznikiem pogody na odpowiadający im wedle kolejności miesiąc.

W tym roku na Malcie powstała dodatkowa atrakcja –prawdziwa świąteczna wioska Mikołaja! Drive ThruChristmas to miejsce, w którym każdy, zarówno dziecko, jak i dorosły, poczuje ducha świąt. W interaktywnej wiosce można między innymi wziąć udział w świątecznym karaoke, zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem i jego elfami oraz napisać i wysłać list do niego list.