Tajlandia spodziewa się 8 mln turystów w 2022 r.

Plaża na Koh Samui, Tajlandia

Fot. Unsplash

Urząd Turystyki Tajlandii (TAT) spodziewa się co najmniej 8 milionów międzynarodowych turystów w tym roku. 

Zdaniem prezesa TAT Yuthasak Supasorn pozytywne prognozy dotyczące tajskiej turystyki to efekt ogłoszenia przez Centrum Administracji Sytuacyjnej COVID-19 (CCSA) zaleceń, zakładających łagodzenie ograniczeń COVID-19 dla międzynarodowych podróżnych.

Poszczególne agencje przeanalizują wskaźniki infekcji zebrane po długim okresie świątecznym Songkran i przedstawią propozycje dot. covidowych restrykcji podczas walnego zgromadzenia CCSA 22 kwietnia.

Rozważane jest również zniesienie systemu „Thailand Pass” z obowiązkowym testem RT-PCR dla przylotów międzynarodowych. Zastąpić miałby go szybszy i wygodniejszy test antygenowy.

Yuthasak podkreśla, że TAT może zaproponować dostosowanie środków kwarantanny dla osób wysokiego ryzyka i znieść wymóg posiadania ubezpieczenia podróżnego dla zagranicznych gości. Jeśli propozycje zostaną zatwierdzone, mogą zostać wprowadzone już na początku maja lub czerwca.

Powołując się na dane TAT, Yuthasak podał, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku Tajlandię odwiedziło około 444 tyś. turystów, co stanowi 30 proc. wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem. Te podróże przyniosły Tajlandii 34 mld bahtów przychodu. Przewiduje się, że w drugim kwartale tego roku kraj odwiedzi około 341 tys. zagranicznych gości, co przyniesie co najmniej 23 mld bahtów przychodu.

Według prezesa TAT, Ministerstwo Turystyki i Sportu spodziewa się w tym roku łącznie 5-15 mln międzynarodowych podróżnych. Ostateczna liczba turystów w znacznej mierze zależy od tego, czy Chiny od października zrealizują plany złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu dla swoich obywateli.