Turcja pomoże Talibom zarządzać lotniskiem w Kabulu?

Flaga Turcji na maszcie

Fot. Unsplash

Turcja przeprowadziła już pierwsze rozmowy z talibami dotyczące pomocy w prowadzeniu lotniska w Kabulu, gdzie tymczasowo rezyduje ambasada Turcji.

Według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Ankara wciąż ocenia ofertę talibów dotyczącą pomocy w obsłudze międzynarodowego lotniska Hamida Karzaja (KBL) w Kabulu i być może konieczne będą dalsze rozmowy przed podjęciem decyzji. „Przeprowadziliśmy pierwsze rozmowy z talibami, które trwały trzy i pół godziny” – powiedział Erdogan. „W razie potrzeby będziemy mieli okazję ponownie przeprowadzić takie rozmowy” – dodał prezydent Turcji.

W Afganistanie stacjonowały setki tureckich żołnierzy w ramach misji NATO. Przez ostatnie sześć lat Turcja odpowiadała za bezpieczeństwo kabulskiego lotniska. Erdogan powiedział, że teraz to talibowie będą nadzorować bezpieczeństwo na lotnisku w Kabulu, a Ankarze zaoferowali możliwość prowadzenia lotniczej logistyki.

Tymczasem Ankara ewakuuje swoje siły z Afganistanu. Od czasu przejęcia władzy przez talibów, w sierpniu z Afganistanu wyjechało co najmniej 350 żołnierzy i ponad 1400 osób.


ASEAN Tourism Forum