Turystyka. Który kraj najszybciej odbił się po COVID-19?

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Fot. Pexels

Zjednoczone Emiraty Arabskie miały tak skuteczny program szczepień COVID-19, że branża turystyczna tego kraju osiągnęła 110 proc. wskaźnik ożywienia od 2019 r. (dane Travelport).

Średnio światowa branża turystyczna w pierwszym kwartale 2022 r. odnotowała około 67 proc. przychodów brutto w porównaniu z 2019 r. Wśród krajów, które radzą sobie najlepiej, są po ZEA – Wielka Brytania, Bangladesz, Indie, Pakistan, Niemcy, Arabia Saudyjska, Francja, Stany Zjednoczone i Włochy.

Jeśli chodzi o miasta, Punta Cana na Dominikanie odnotowuje najwyższy wzrost o 136 proc., następnie Montego Bay na Jamajce z 132 proc., Cancun w Meksyku z 124 proc, Rijad w Arabii Saudyjskiej z 115 proc i Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 114 proc. W Dubaju osoby podróżujące służbowo zapewniają 29 proc. wszystkich rezerwacji w mieście.

Osoby podróżujące służbowo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjeżdżają przede wszystkim z Indii, następnie z Pakistanu, Bangladeszu, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Sri Lanki, Egiptu, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Z kolei osoby podróżujące z ZEA najczęściej wybierają Indie. Za Indiami znajduje się Pakistan, a następnie Filipiny, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Egipt, Turcja i Wielka Brytania.

Zaszczepieni podróżni przyjeżdżający do ZEA nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego na lotnisku, z którego wylatywali. Osoby niezaszczepione muszą jednak przedstawić ważny ujemny wynik testu RT-PCR przeprowadzonego w ciągu 48 godzin przed przybyciem lub zaświadczenie o wyzdrowieniu (zawierające kod QR) z COVID-19 wystawione w ciągu 30 dni przed wyjazdem.