United Airlines zwalnia pracowników za brak szczepień COVID-19

Samolot United Airlines na pasie startowym

Fot. Unsplash

593 pracowników linii lotniczych United Airlines, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, otrzymało wypowiedzenia z pracy. 

United Airlines obowiązkowych szczepieniach poinformowały pracowników w sierpniu. Początkowo firma planowała wysyłać niezaszczepione osoby na bezpłatne urlopy, ale część zatrudnionych wniosła sprawę do sądu o naruszenie prawa pracy i firma zdecydowała się na zwolnienia.

W efekcie 593 osoby, które odmówiły przyjęcia szczepionki, otrzymały wypowiedzenie. – Wymagamy od wszystkich pracowników, by się zaszczepili, gdyż chcemy zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – a prawda jest taka: każdy jest bezpieczniejszy, gdy wszyscy są zaszczepieni – napisali we wspólnym oświadczeniu dyrektor naczelny Scott Kirby i prezes Brett Hart.

2 tys. pracowników, którzy motywowali odmowę szczepienia względami zdrowotnymi lub religijnymi, nie otrzymało jednak wypowiedzenia.

W sumie linie United Airlines zatrudniają 67 tys. pracowników.

Delta Airlines z dopłatami do ubezpieczenia

Także inne amerykańskie linie lotnicze stoją przed problemem szczepień pracowników przeciw COVID-19.

Delta Airlines ogłosiły, że wprowadzą dopłatę do ubezpieczenia zdrowotnego dla niezaszczepionych. Wynagrodzenie takich pracowników będzie co miesiąc pomniejszane o 200 dolarów.

 


ASEAN Tourism Forum