USA odwołały 44 loty obsługiwane przez chińskie linie lotnicze. Jaki jest powód?

Samolot

Fot. Pixabay

Departament Transportu USA zawiesił 44 loty obsługiwane przez chińskie linie lotnicze. Jest to odpowiedź na odwołanie przez Pekin takiej samej liczby lotów amerykańskich przewoźników, w ramach chińskiej polityki bezpieczeństwa COVID-19.

USA zawiesiło loty w terminie od 30 stycznia do 29 marca, obsługiwane przez linie Xiamen, Air China, China Southern Airlines i China Eastern Airlines.

Jest to odpowiedź na decyzję Chin, które w pierwszych tygodniach stycznia anulowały 44 lotów linii American Airlines, Delta Air Lines i United Airlines, zaplanowanych od stycznia do marca. Powodem był fakt, że podróżni, którzy podróżowali wymienionymi liniami, po wjeździe do Chin uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

Chiny nie sprzedają biletów na Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Chiny wprowadziły restrykcyjną politykę walki z COVID-19 przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Jeśli po przylocie do Chin okaże się, że od pięciu do dziewięciu pasażerów jednego lotu jest zarażonych koronawirusem, chińskie władze albo zmuszają linie do zawieszenia lotu na dwa tygodnie, albo ograniczenia liczby pasażerów podczas tego lotu do 40 proc. na cztery tygodnie.

Według Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego, Chiny ograniczyły loty międzynarodowe do zaledwie 2 proc. wielkości sprzed pandemii.