WHO: Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii

Mapa Europy

Fot. Pexels

Ochrona zapewniana przez szczepionki COVID-19 wywołała w ludziach „fałszywe poczucie bezpieczeństwa” i przekonanie, że to koniec pandemii i nie trzeba „podejmować żadnych innych środków ostrożności” – oświadczył sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros podkreślił, że w zeszłym tygodniu ponad 60 proc. wszystkich zgłoszonych zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 na całym świecie miało miejsce w Europie. Jego zdaniem, szczepienia, noszenie maseczek i dystans społeczny pozostają kluczem do powstrzymania transmisji koronawirusa.

Z kolei dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan powiedział, że „wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie”. „A rzeczywistość jest taka, że wirus będzie nadal intensywnie przenosić się” – dodał.

Władze WHO ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal intensywnie rozprzestrzeniał, jeśli społeczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i koniec roku powrócą do aktywności i mobilności z okresu sprzed pandemii.