Wieliczka: Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2021

Wystawa królewskich sreber

Fot. D. Kołakowski

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w wydarzeniu Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 14 listopada 2021 w Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni w Wieliczce.

W Zamku Żupnym szczególnie warto zobaczyć wystawę wyjątkowych, królewskich sreber stołowych z kolekcji Helga Matzke. Te piękne i bardzo cenne naczynia sprowadzone z Niemiec prezentowane są w Polsce po raz pierwszy. Dzięki wystawie można zobaczyć jak mogły wyglądać stoły w czasie bankietów towarzyszących ważnym wydarzeniom królewskim – ślubom i koronacjom. Przybliża je zaaranżowany, reprezentacyjny stół z XVIII w. z zastawą dla 12 osób składającą się z ponad 70 przedmiotów.

Ponadto zapraszamy na wystawę „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” – wielicka kolekcja solniczek zaliczana jest do najcenniejszych na świecie oraz  „Pradzieje Wieliczki i okolic”.

Można także zwiedzić Muzeum w kopalni lub uczestniczyć w prowadzonych w podziemiach rodzinnych zajęciach.

Zwiedzanie Zamku jest bezpłatne, zajęcia i zwiedzanie w kopalni w cenie 3 zł.

Na wybrane zajęcia i zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja przez formularz na www.muzeum.wieliczka.pl.

Program:

Zamek Żupny

  • 9.00-17.00 – Zwiedzanie wystaw zamkowych
  • 10.00-15.00 – Prezentacja zabytków geologicznych i archeologicznych: „Różne oblicza soli” – spotkanie z geologiem; „Różne oblicza archeologii” – spotkanie z archeologiem
  • 15.30 – „ Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI – XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke” – zwiedzanie wystawy z kuratorem – rezerwacja przez formularz na www.muzeum.wieliczka.pl od 8 listopada od godz. 9.00 do wyczerpania miejsc.

Trasa Muzeum w Kopalni Soli

  • 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 – Zajęcia rodzinne: Spacer z księżniczką Kingą  po solnej krainie. Wiek dzieci: 2-7 lat.
  • 12.00, 15.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem dla osób dorosłych

Rezerwacja zwiedzania Trasy Muzeum i zajęć tylko przez formularz na www.muzeum.wieliczka.pl od 8 listopada od godz. 9.00 do wyczerpania miejsc.

Zakup biletów i zbiórka grup w kasie w Zamku Żupnym w Wieliczce (wejście od strony Ogrodu Żupnego).


ASEAN Tourism Forum