Wielka Brytania: czy do krajów bursztynowych można jeździć na wypoczynek?

Figurka mężczyzny stojącego na mapie Wielkiej Brytanii

Fot. Pexels

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona państwa z listy podróży międzynarodowych oznaczone kolorem bursztynowym nie powinny być celem podróży wypoczynkowych. 

„Myślę, że bardzo ważne jest, aby ludzie zrozumieli, czym jest kraj z bursztynowej listy: nie jest to miejsce, w którym powinieneś jechać na wakacje, pozwól, że zaznaczę to jasno” – powiedział Johnson.

„Jeśli ludzie udają się do kraju z bursztynowej listy, absolutnie muszą to zrobić z jakiegoś pilnego powodu rodzinnego lub biznesowego. Pamiętaj, że będziesz musiał się izolować i wykonać testy” – dodał premier Wielkiej Brytanii.

Zobacz, na czym polega brytyjski Global Travel Taskforce>>

Zamieszanie: gdzie można jeździć?

Komentarz premiera pojawił się po tym, jak minister środowiska George Eustice powiedział, że ludzie mogą udać się do krajów bursztynowych, jeśli zostaną poddani kwarantannie po powrocie. Eustice dodał, że ludzie powinni odwiedzać rodzinę lub przyjaciół albo w interesach.

Następnie podczas posiedzenia Izby Lordów minister zdrowia zasugerował, aby ludzie porzucili plany wszystkich podróży zagranicznych – nawet do miejsc z zielonej listy – i zostali w domu. Lord Bethell powiedział: „Podróżowanie jest niebezpieczne”.

„Rząd Wielkiej Brytanii i ministrowie udzielają sprzecznych i niejasnych rad na temat tego, czy ludziom wolno podróżować, zwłaszcza pomiędzy krajami z listy bursztynowej ”- powiedział minister spraw wewnętrznych cieni Nick Thomas-Symonds.