• Home »
  • Aktualności »
  • Wielka Brytania: tylko osiem państw z zielonym światłem dla podróży międzynarodowych?

Wielka Brytania: tylko osiem państw z zielonym światłem dla podróży międzynarodowych?

Figurka mężczyzny stojącego na mapie Wielkiej Brytanii

Fot. Pexels

Angielski zakaz podróży międzynarodowych ma zostać wkrótce złagodzony. Jednak na liście „zielonych” krajów niskiego ryzyka może znaleźć się tylko osiem państw. 

Program Global Travel Taskforce: Safe Return of International Travel wprowadza system sygnalizacji świetlnej dla zagranicznych wyjazdów, który będzie obowiązywał na pewno mieszkańców Anglii.

Wizyta w kraju z zielonym światłem będzie oznaczała, że osoba wracająca na Wyspy przed przyjazdem powrotnym będzie musiała przejść test na COVID-19, w tym test RT-PCR przed przybyciem do Anglii lub dwa dni po powrocie. Z kolei pobyt w państwie z bursztynowym światłem będzie nakładał na podróżnego po powrocie 10-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu, testy na COVID-19 przed przyjazdem na Wyspy i testy RT-PCR w drugim i ósmym dniu po powrocie, ewentualnie z opcjonalnym testem dnia piątego, umożliwiającym szybsze zakończenie samoizolacji. Kolor czerwony będzie oznaczał takie same obowiązki na podróżnego jak bursztynowy, bez możliwości przeprowadzenia testu w dniu piątym. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

Tylko osiem krajów na „zielonej liście”?

Tymczasem Roberta Boyle, były szef strategii British Airways wskazuje, że „Zielone światło” otrzyma tylko osiem państw, które nie stanowią raczej kierunków popularnych wyjazdów wakacyjnych.

Osiem wymienionych przez Boyle’a państw to Stany Zjednoczone, Gibraltar, Izrael, Islandia, Irlandia, Malta, Australia i Nowa Zelandia. Ponadto, dwa ostatnie państwa raczej nie będą wpuszczać zagranicznych gości od maja. Zdaniem Boyle’a, to Gibraltar i Izrael jako pierwsze otworzą granice.

Oczekuje się, że większość Europy zostanie oznaczona kolorem bursztynowym, choć prawdopodobnie będą pewne wyjątki.