Włosi wprowadzają przepustki sanitarne we wszystkich miejscach pracy

Szczepionki na COVID-19

Fot. Unsplash

Od 15 października obowiązek posiadania tzw. Green Pass zostanie rozszerzony na wszystkie miejsca i zakłady pracy. Przepustki nadal nie ma 3,5 miliona osób.

Green Pass, zawierający informację o szczepieniu, wyleczeniu z wirusa lub negatywnym wyniku testu, jest już teraz obowiązkowy m.in. w zamkniętych salach lokali gastronomicznych, muzeach, siłowniach, samolotach i pociągach dużych prędkości.

Od 15 października zostanie rozszerzony na wszystkie miejsca i zakłady pracy. Włoskie media donoszą o problemach, jakie mogą pojawić się w związku z szerszym użycie covidowych przepustek.

Przede wszystkim nadal nie wiadomo, kto będzie kontrolował przepustki pracowników i jak pogodzić to z wymogiem ochrony ich prywatności.

Ponadto, aby wejść do pracy osoby niezaszczepione będą musiały mieć wynik testu molekularnego z ostatnich 72 godzin lub antygenowego z 48. Tymczasem włoskie laboratoria i apteki w kraju mają możliwość wykonania maksimum pół miliona testów dziennie. A nakazem posiadania przepustki covidowej objęto łącznie 23 miliony osób w kraju, w tym ponad 14 milionów zatrudnionych w sektorze prywatnym. Aby zapewnić wszystkim łatwiejszy dostęp do tych testów, podpisany został protokół z aptekami, na mocy którego ceny testów zostały obniżone; z ponad 20 euro do 15.

Kary dla osób, które wejdą do miejsca pracy bez przepustki wynosić będą od 600 do 1500 euro; pracodawcom za brak kontroli grozi grzywna od 400 do 1000 euro.


ASEAN Tourism Forum