Zła sytuacja w szpitalach. Czechy wprowadzą stan wyjątkowy?

Flaga Czech na tle Pragi

Fot. Unsplash

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w Czechach pozwoliłoby skierować studentów wyższych roczników uczelni medycznych do pracy w szpitalach.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w szpitalach jest 4885 pacjentów z COVID-19, w tym 715 na oddziałach intensywnej terapii.

Stan wyjątkowy miałby zostać wprowadzony w związku ze złą sytuacją w szpitalach w Czechach – oznajmił rzecznik ministra zdrowia Daniel Koppl. To pozwoliłoby na skierowanie do szpitali studentów uczelni medycznych. W czeskich placówkach ochrony zdrowia, także w domach pomocy społecznej. brakujący personel zastępują już żołnierze. Pomoc wolontariuszy organizuje także Czeski Czerwony Krzyż.

W Czechach zostały wprowadzone ograniczenia, obowiązujące od poniedziałku, które pozwalają dokumentować bezpieczeństwo epidemiczne jedynie osobom, które zostały zaszczepione lub które przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Tym samym pokazanie negatywnych testów na SARS-CoV-2 przy odwiedzaniu restauracji, hoteli, zakładów usługowych lub imprez masowych przestaje być wystarczające.


ASEAN Tourism Forum