TTG Polska Dziennik Turystyczny

Czy carillony zagrają hymn stolicy?

Koncert na dzwony carillon

Koncert na dzwony carillon był jedną z atrakcji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Warszawie, zorganizowanych przez Filharmonię Narodową i Warszawską Izbę Gospodarczą.

Publiczność zgromadzona przed Filharmonią Narodową brawami przyjęła dźwięki muzyki Moniuszki zaaranżowane na dzwony, dzwonki i dzwoneczki. Odegrano je na mobilnym carillonie, który przyjechał na urodziny Moniuszki specjalnie z Poznania. Warszawa nie ma takiej atrakcji, pora to zmienić!

Dzwoneczki i dzwony

Podczas urodzinowej gali w Filharmonii Narodowej Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej, po koncercie carillonowym i entuzjastycznej reakcji publiczności stwierdził, że nadszedł czas na kuranty warszawskie. Wojciech Nowak, dyrektor Filharmonii Narodowej ogłosił, że będzie sponsorem pierwszego dzwonu a właściwie pierwszego dzwoneczka. Marek Traczyk w imieniu Warszawskiej Izby Gospodarczej zadeklarował ufundowanie kolejnego dzwonu. By zabrzmieć „pełnym głosem” carillon powinien mieć co najmniej 36 dzwonów.

Muzyczna atrakcja stolicy

Carillony mogą się stać jedną z atrakcji turystycznych Warszawy. Świadczy o tym reakcja publiczności zgromadzonej na ul. Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora oraz po koncercie finałowym w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.

Warszawska Izba Gospodarcza ogłasza plebiscyt na najpiękniejszą melodię kojarzącą się z Warszawą. Gdzie powinna być odgrywana? Gdzie powinny stanąć carillony warszawskie, by ich melodie i hymn Warszawy mógł gromadzić jak największą publiczność? Jak sfinansować to przedsięwzięcie? Liczy się każdy pomysł wspierający tę inicjatywę.

Prosimy o nadsyłanie propozycji na adres e-mail biuro@wig.waw.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *