TTG Polska Dziennik Turystyczny

Turcja celuje w 70 milionów turystów

Alanya

Jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków wakacyjnych podróży ma apetyt na więcej. Chce stać się całorocznym celem i zamierza to osiągnąć dzięki swojej bogatej kulturze. Bieżący rok ogłoszono rokiem Göbekli-Tepe.

12 tysięcy lat historii

Göbekli-Tepe – najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka – wpisane zostało w 2018 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mahmet Nury Ersoy, minister kultury i turystyki Republiki Turcji zainaugurował rok Göbekli-Tepe podczas ITB Berlin 2019. Chce wypromować to miejsce, a przy okazji ściągnąć do swojego kraju kolejne miliony odwiedzających.

Na odwiedzających tureckie stoisko czekała w tym roku niespodzianka. Chociaż nie wszystkim przypadła do gustu nowa aranżacja, z pewnością uwagę przykuwała imponująca replika świątyni Göbekli-Tepe. Wliczając ten obiekt Turcja może pochwalić się osiemnastoma miejscami UNESCO.

Dalszy wzrost oczekiwany

Po zmniejszeniu ruchu turystycznego spowodowanego zawirowaniami polityczno-gospodarczymi kraj na półwyspie Azji Mniejszej odzyskuje swoją pozycję. – W2018 roku do Turcji przybyło 46 milionów turystów i umocniła ona swoją pozycję jednego z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie – podkreślił minister, prezentując założenia strategii marketingowej na najbliższe lata.

Szczególne upodobali sobie ten kraj Niemcy. W ubiegłym roku do Turcji przyjechało 4,5 miliona naszych zachodnich sąsiadów, a zarządzający turystyką planują w 2019 roku ściągnąć dodatkowy milion.

Przez żołądek do turysty

Ulubionymi celami turystów są Antalya i Stambuł oraz Wybrzeże Egejskie i Kapadocja. Turcja zamierza przekonać, że ma do zaoferowania znaczenie więcej – od prehistorycznych i antycznych stanowisk archeologicznych, przez unikatowe atrakcje przyrodnicze, po doskonałą kuchnię. Oprócz wspomnianego obiektu UNESCO w centrum uwagi jest w tym roku bogata turecka oferta kulinarna.

Gościnność i kulinarne specjały są nieodłączną częścią tureckiej kultury. Podczas tegorocznych berlińskich targów kuchnia tego kraju pokazywana była z zupełnie nowej perspektywy. Dzisiejszą kuchnię turecką ukształtowała tysiącletnia historia i kultura mająca swoje źródło w Anatolii. Jest ona oparta na najstarszych produktach gospodarki rolnej ludzkości.

– Smak lokalnej kuchni jest drogą do poznania kraju, jego kultury i geografii. Turecka kuchnia oferuje niezapomniane przeżycia kulinarne i składa się na nią dziedzictwo i kultura setek lat i wielu cywilizacji – uważa turecki minister. Nic, tylko jechać i smakować.

oprac. i foto: Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *