Podróże w czasie pandemii: WHO odrzuca unijny paszport szczepień

Pudła z logiem WHO

Fot. Pexels

Światowa Organizacja Zdrowia ma zastrzeżenia do planu Komisji Europejskiej dotyczącego wprowadzenia „cyfrowego zielonego certyfikatu”, czyli tzw. covidowego paszportu. 

Państwa Unii Europejskiej mają już mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportu covidowego, będzie one zatem dostępny najprawdopodobniej pod koniec czerwca – UE chce, aby wszedł w życie nie później niż 25 czerwca.

W założeniu ma to być krok w kierunku otwarcia się europejskiej turystyki tego lata. Paszport ma pozwolić podróżować po krajach UE osobom zaszczepionym przeciwko Covid-19, z negatywnym wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy) lub osobom, które wyzdrowiały po Covid-19. Dokument ma być dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu, a także podpis cyfrowy.

Parlament Europejski, który musi wyrazić zgodę na uzgodnioną formę certyfikatu, ma wypowiedzieć się jeszcze w kwietniu, a ostateczne rozmowy między PE, Radą Europejską i Komisją Europejską mają się rozpocząć w maju.

WHO ma zastrzeżenia do paszportów

Unijny paszport szczepień, który mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa, budzi jednak poważne zastrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO sprzeciwia się przede wszystkim stosowaniu dowodu szczepienia jako warunku podróży międzynarodowych. Zwłaszcza, że biedniejszych państw nie stać na masowe szczepienia przeciwko COVID-19. „Kraje europejskie nie powinny czekać, aż 70 procent ich populacji zostanie zaszczepione, zanim podzielą się szczepionką z Bałkanami czy krajami na wschodzie Europy. Tam należałoby zaszczepić tylko 20 procent społeczeństwa, aby pokryć tym samym grupy ryzyka” – powiedział dziennikowi „Die Welt” powiedział dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge

Ponadto, WHO obawiała się, że same szczepienia nie zapobiegną przenoszeniu wirusa. Zdaniem europejskiego dyrektora WHO, nie wiadomo chociażby, jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu przeciwko COVID-19. Dlatego WHO odrzuca planowane paszporty szczepień.